Podróże

Ortygia – nieoficjalna starówka Syrakuz. Jakie atrakcje oferuje?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Maremagnum/Getty ImagesOrtygia

Ortygia to włoska wyspa i cześć Syrakuz. Miejsce jest obowiązkowym punktem niemal każdej wycieczki do Syrakuz – uznaje się je za nieoficjalną starówkę tego miasta. Poznaj najciekawsze atrakcje Ortygii.

Oryginalna nazwa Ortygii brzmi: Isola di Ortigia. To miejsce, do którego przyjeżdża się, aby pospacerować po malowniczych uliczkach oraz spróbować wyjątkowej sycylijskiej pizzy.

Podstawowe informacje o Ortygii

Jej oryginalna nazwa to Isola di Ortigia lub Citta Vecchia. To mała wyspa o powierzchni 0,5 km2, znajdująca się u wybrzeży Sycylii. Ortygię i Syrakuzy łączą dwa mosty, czyli Ponte Santa Lucia i Ponte Umbertino. Mieszkańcy wyspy uznają ją za sycylijską starówkę, wzbudza także ogromne zainteresowanie turystów. W sezonie jest zawsze oblegana, w związku z czym znalezienie miejsca parkingowego bywa wyjątkowo trudne, więc turyści przeważnie przychodzą tu pieszo. Ortygia może podobać się z różnych powodów. Przede wszystkim zachwyt wzbudza jej architektura będąca swoistą mieszanką różnych stylów. Spacerując po uliczkach Ortygii, można zobaczyć np. fragment greckiej świątyni, a tuż obok pałac z gotyckimi fasadami. Są tutaj również podziemne tunele oraz dawne łaźnie ortodoksyjnych Żydów służące do rytualnego oczyszczenia. Oprócz tego w Ortygii można także dobrze zjeść, gdyż pełno tu barów i restauracji. Dużą popularnością cieszą się regionalne przysmaki, np. klasyczna sycylijska pizza.

Jakie są najciekawsze zabytki Ortygii?

Mimo że Ortygia nie jest dużą wyspą, znajduje się na niej sporo różnych atrakcji. Miejscem wartym odwiedzenia jest plac Archimedesa. To właśnie tu w pierwszej kolejności turyści kierują swoje kroki. W Syrakuzach mieszkał niegdyś Archimedes, starożytny matematyk, którego Rzymianie zabili w 212 roku p.n.e. Na placu poświęconym temu uczonemu znajduje się fontanna Diany wyrzeźbiona przez Giulia Moschettiego. Jest to również stałe miejsce spotkań rodowitych mieszkańców wyspy. Tym, co najbardziej podoba się nie tylko im, ale i przyjezdnym, jest wyjątkowy klimat tego miejsca. Wokół znajdują się bowiem stare budynki, dzięki którym można poczuć się niemal jak w starożytnych czasach.

Kolejnym ważnym miejscem Ortygii jest plac Katedralny, prawdopodobnie najbardziej znany zabytek wyspy. Jego oryginalna nazwa to Piazza Duomo. Otaczają go pałace i świątynie powstałe jeszcze w XVII i XVIII wieku, po trzęsieniu ziemi. Znajduje się tu katedra, w której wyróżniają się rzeźby apostołów Piotra i Pawła. Co ciekawe, jej podstawą jest dawna świątynia pogańska poświęcona Atenie (w bocznej ścianie wciąż znajdują się pozostałe po niej doryckie kolumny). Budynek służył także jako meczet, lecz został odrestaurowany przez Normanów.

Podczas wizyty w Ortygii warto zobaczyć także Castello Maniace. Zamek wzniósł w XI wieku Giorgio Maniace, bizantyjski generał. W XII wieku obiekt został przebudowany przez sycylijskiego księcia, a obecnie jest jednym z ciekawszych zabytków. Od 2000 roku jest już dostępny dla zwiedzających.

W Ortygii nie tylko katedry i place wzbudzają zainteresowanie. Odbywa się tu również targ na świeżym powietrzu, gdzie sprzedawane są lokalne specjały – dużym powodzeniem cieszą się m.in. wina i sery.

Co jeszcze oferuje Ortygia?

We wschodniej części Ortygii mieszkali niegdyś Żydzi, a ich dzielnicę nazywano Giudecca. Co ciekawe, było to jedno z największych tego typu miejsc na całej Sycylii. Na jego obszarze budowano synagogi i rytualne łaźnie wykorzystujące naturalne źródła wody. Żydowska dzielnica funkcjonowała inaczej niż pozostała część miasta aż do końca XVI wieku. Wraz z nastaniem inkwizycji hiszpańskiej ludność żydowska została wygnana z Sycylii. Jednak pamięć o dawnej dzielnicy wciąż jest żywa. Obecnie jest to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc wyspy, szczególnie lubiane przez lokalnych artystów.

W Ortygii znajduje się także Muzeum Marionetek. Warto wiedzieć, że jest to pierwsze muzeum poświęcone marionetkom z Sycylii. Nie jest ono duże, ale umożliwia dokładne zapoznanie się z eksponatami. To bez wątpienia jedno z bardziej oryginalnych miejsc na całej wyspie.

Co warto wiedzieć przed przyjazdem do Ortygii?

Do Ortygii z Warszawy jedzie się samochodem około 30 godzin. Obowiązującą walutą jest euro, a większość muzeów otwarta jest od 8.00 do 19.00. Poza sezonem część restauracji nie jest czynna po godzinie 19.00. Niemniej jednak zdarzają się dni, gdy wyspa ożywa, a w godzinach wieczornych na ulicach pojawia się więcej osób. Wówczas restauracje są ponownie czynne i serwują obiadokolacje.

Cena za parking wynosi średnio 1 euro, choć może ulec zmianie. W centrum Ortygii, szczególnie podczas sezonu, bywa dość tłoczno, lecz warto skręcić w jedną z bocznych uliczek, aby nieco odetchnąć. Mimo że jest tu wiele bardzo zniszczonych kamienic, to wciąż istnieją zadbane podwórka z ciekawie zaaranżowaną przestrzenią. W przypadku wizyty z małym dzieckiem warto wziąć wózek z dobrą amortyzacją, ponieważ tutejsze uliczki są dość wyboiste.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Maremagnum/Getty Images

Pozostałe wiadomości