Wyspy Lofoty znajdujące się na Morzu Norweskim są celem turystów, którzy pragną obcować z naturą. Archipelag ciągnie się przez 112 km. Średnie dzienne temperatury na początku roku oscylują w granicach 0℃. Łączna powierzchnia wszystkich wysp przekracza 1 200 km². Archipelag Lofoty w przeważającej części składa się z wulkanicznych skał, których wiek szacuje się na 3 miliardy lat. Największe wyspy połączone są mostami lub tunelami. Obszar ten na stałe zamieszkuje około 24 tys. osób.
Do Londynu przybił Dar Młodzieży. Statek wypłynął w maju z portu w Gdyni i udał się w Rejs Niepodległości dookoła świata, a stolica Wielkiej Brytanii była ostatnim przystankiem na trasie przed powrotem do Polski. Jak załoga wspomina podróż? Z jej członkami rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Wyspy Kanaryjskie to kompromis dla wszystkich tych, którzy przy wyborze wakacyjnego kierunku, nie umieją wybrać między rajskimi plażami a trekkingiem w pięknych górach. Hiszpański archipelag da nam bowiem jedno i drugie. Dowiedz się, gdzie leżą Kanary, jakie ciekawe miejsca na nich znajdziesz oraz którą z wysp wybrać.
Grażyna Machnik jako pierwsza Polka i druga kobieta na świecie ukończyła The Explorers Grand Slam, co wiązało się ze zdobyciem Korony Ziemi i obu biegunów. O swoich wyzwaniu opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
"Święte miejsca" to program, którego gospodarzem jest gość Dzień Dobry TVN dziennikarz i publicysta ks. Kazimierz Sowa. Co będziemy mogli zobaczyć w audycji? Gdzie zostały zrealizowane pierwsze odcinki?
Schronisko "Na Szczelińcu" zamieściło w internecie ogłoszenie, że poszukuje siedmiu pracowników. Na anons odpowiedziało blisko 500 osób, a praca została okrzyknięta pracą marzeń. Jakie zatem warunki proponowano potencjalnym pracownikom?
Las Samobójców, czyli Aokigahara, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Japonii, w którym każdego roku notuje się wyjątkowo wysoką liczbę samobójstw. Pod tym niechlubnym względem las zajmuje drugie miejsce na świecie, zaraz po Golden Gate w San Francisco.
Dziś to jeden z najnowocześniejszych hoteli w Polsce, który spełnia ideę współistnienia zabytku i luksusowego hotelu. Warszawski hotel z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedził Piotr Wojtasik.
Maroko to orientalna kraina, która oczarowała turystów z całego świata. Przyciągają ich wspaniałe krajobrazy, wyjątkowa kultura, ciekawa architektura oraz jedyna w swoim rodzaju kuchnia marokańska. Pełne egzotyki potrawy marokańskie to kwintesencja tradycji arabskich oraz wpływów kultury afrykańskiej i europejskiej. Takie połączenie czyni tamtejszą kuchnię jedyną w swoim rodzaju. Marokańskie dania smakował podróżnik Michał Cessanis.
Z powodu remontu śluzy utknęli w Polsce na kilka miesięcy. Marcin Sawicki spotkał się z załogą francuskiej barki, która zimowała w Bydgoszczy. Jak im się podobała ta przygoda? Czy władze miasta pomagały pechowym wędrowcom?
Do Ligurii turystów z całego świata przyciąga zarówno piękna pogoda, pyszne jedzenie, malownicze miasta pełne zabytków, jak i wyjątkowe górskie widoki. Co warto zwiedzić w tym regionie? O czym warto wiedzieć, nim wybierzemy się w ten urokliwy zakątek Włoch?
Tanie podróżowanie łączą z lekcją geografii i historii. Uczniowie szkoły w Pilchowiach razem ze swoim nauczycielem zwiedzają świat. O tym, czym może być dla człowieka podróżowanie Adam Ziaja wraz z uczniami opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
Bali to indonezyjska wyspa słynąca m.in. z pięknych plaż, egzotycznej przyrody, świątyń i tarasów ryżowych. Nazywa się ją często „wyspą tysiąca świątyń” lub „wyspą rajskich plaży”. Bali – co warto zobaczyć na tej malowniczej wyspie? O swojej podróży, w która wybrała się z małym dzieckiem opowiedziała nam Julia Pietrucha.
Choć kończą się już ferie zimowe, a prognozy na najbliższy tydzień zwiastują wiosnę, na stokach ośrodka narciarskiego Czarna Góra Resort wciąż nie brakuje śniegu. Wielbiciele białego szaleństwa mogą poszusować, wypróbowując przy okazji najnowsze modele nart. Atrakcji nie zabraknie również dla tych, którzy zamiast stoków wybierają zwiedzanie. Można odwiedzić chociażby jedną z pobliskich kopalni, w tym kopalnię złota! Region obfituje również w zamki i szlaki turystyczne dla łowców przygód.
Region Masywu Śnieżnika znany jest z wielu walorów przyrodniczych i wypoczynkowych. Zlokalizowanych jest tutaj wiele atrakcji, które w pamięci turystów zostaną zapewne na długo. To właśnie tu u stóp Masywu Śnieżnika znajduje się prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów - nowoczesne wyciągi i system nartostrad o łącznej długości ponad 13 kilometrów sprawiają, że Czarna Góra co roku przyciąga do siebie amatorów białego szaleństwa z całej Polski. Jakie jeszcze atrakcje czekają tam na turystów?
Na Podlasiu odradza się zapomniana klasyka. Nie włoska parma, nie hiszpańskie serrano, a kumpiak. To solona i suszona na wolnym powietrzu szynka wieprzowa. Mikołaj Rey spotkał się z Łukaszem Ancypo, który zajmuje się produkcją kumpiaka i kindziuka. Jest to jedyny region w Polsce, gdzie wytwarza się dojrzewającą, bez wędzenia szynkę.
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z Zakopanego. W centralnym punkcie TOPR-u, na lądowisku śmigłowca, Bartek spotkał się z ratownikiem Mieczysławem Ziachem. Warunki w górach są trudne. Wszystko przez ostatnią odwilż. Obecnie mówi się o zagrożeniu lawinowym. Co jest główną przyczyną wypadków w Tatrach? Co zabrać ze sobą wychodząc w góry?
Świeradów-Zdrój to ważne miejsce na mapie Dolnego Śląska. Nie tylko mieści się tu popularne uzdrowisko, ale też panują świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Trasy narciarskie o różnych stopniach zaawansowania, trasy biegowe oraz rozbudowana infrastruktura (wyciągi, wypożyczalnie) pozwalają cieszyć się zimą w tym urokliwym miasteczku.
Fidżi to wyspiarskie państwo - bajkowe miejsce z dziewiczymi plażami i niezwykłymi rafami koralowymi. Niestety, Fidżi dotkliwie odczuwa zmiany klimatu. Rosnący poziom wody oceanu powoduje, że powierzchnia kraju regularnie się kurczy. Przeciągające się fale upałów, coraz dłuższe okresy bez opadów, przerywane ulewami i nawałnicami zwiększają ryzyko pożarów.
Gościem Dzień Dobry TVN był Will McCallum, który opowiedział nam o prostych sposobach na ograniczenie zużycia plastiku przez każdego z nas. Kto produkuje najwięcej plastiku na świecie? Co może się stać jeśli nie zmienimy naszego postępowania? Czy rzeczywiście możliwe jest to, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb? Will McCallum : "... i ludzie, i rządy, i firmy ponoszą odpowiedzialność. Musimy wspólnie nad tym pracować. Nie możemy ignorować tematu i mówić 'Kiedyś to się wyczyści'"!
Świeradów Zdrój to malownicze uzdrowisko położone w samym środku Gór Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy. Słynie między innymi z wyjątkowego klimatu i bogactwa wód mineralnych. Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów w Świeradowie?
Spinalonga to niewielka wyspa, położona na wschód od Krety. Od 1903 do 1957 roku była wyspą trędowatych. Dziś Spinalonga jest atrakcją turystyczną – odwiedzają ją turyści przypływający na nią z miejscowości Elounda czy z Agios Nikolaos.
Ludzie wyglądali jak trupy, nie mieli uszu, palców, nosów... Czy zdrowi ludzie, jeśli już raz postawili stopę na tej wyspie, nie mogli z niej wrócić? Trędowaci założyli tam własne społeczeństwo i zakładali rodziny. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara udała się na wyspę trędowatych.
Trentino to autonomiczna prowincja Trydentu. Zimą jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jakie atrakcje czekają na turystów w tym regionie? Zobaczcie!
Dr hab. Marta Kolanowska z Uniwersytetu Łódzkiego specjalizuje się w badaniu storczyków z obszarów tropikalnych. Wraz ze współpracownikami opisała już ponad 200 nowych gatunków tych kwiatów. Co szczególnie zainteresowało ją w storczykach? Na czym polega ich wyjątkowość? Badaczkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wyspa Muzeów to miejsce unikatowe. Jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata przyciąga co roku setki tysięcy turystów. Ten unikatowy zespół budynków został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W średniowieczu miejsce to było podmokłą, bagnistą łąką, którą nikt się nie interesował. Co jeszcze warto zobaczyć w Berlinie? Sprawdził to Michał Cessanis.
Niedźwiedź miał mocno spać, a tymczasem zachciało mu się chodzić po lesie. Zmartwił się tym leśniczy Kazimierz Nóżka i postanowił misia Grzesia, zwanego też Lesiem zachęcić do powrotu pod pierzynę. Spotkanie z miśkiem nagrał, a Nadleśnictwo Baligród udostępniło video w mediach społecznościowych. Monolog leśniczego stał się hitem w sieci. Leśniczego odwiedził Robert Stockinger. Reporter Dzień Dobry TVN chciał wiedzieć, jak właściwie miał na imię misiek i jak się zachować, kiedy na drodze spotka się niedźwiedzia.
Alpy leżą na terytorium następujących europejskich państw: Włoch, Słowenii, Niemiec, Liechtensteinu, Szwajcarii, Austrii, Monako i Francji. Ten piękny łańcuch górski od stuleci przyciąga miłośników zimowego szaleństwa. Gdzie wybrać się na narty w Alpy?
W latach 1942-1945 do Afryki Wschodniej przybyło ok. 15-18 tysięcy osób pochodzących głównie z terenów Kresów Rzeczypospolitej. Polacy zanim dotarli do miejsca, w którym mogli się czuć bezpieczni i wolni, przeszli przez niewyobrażalne piekło. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Huberta Chudzio, dyrektora Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń UP Instytutu Historii i Archiwizacji.
Po wakacjach pewna hiszpańska wypożyczalnia samochodów ściągnęła z ich karty 400 euro w ramach odszkodowania, mimo że nie spowodowali żadnych zniszczeń ani usterek. Jako dowód wykorzystała sfabrykowane zdjęcia. Okazuje się, że niektóre zagraniczne wypożyczalnie regularnie okradają w ten sposób polskich turystów. Jak uchronić się przed oszustami? Na co zwracać uwagę podczas internetowych rezerwacji wycieczek, hoteli czy samochodów? O tym rozmawialiśmy dziś z prawniczką, Elizą Kuną.