Australia to jeden z najodleglejszych od Polski krajów. Jest to szóste pod względem wielkości państwo, mieszczące się na najmniejszym i jednym z najbardziej płaskich kontynentów. Najsłynniejszym i zarazem największym australijskim miastem jest Sydney, które wcale nie jest stolicą, choć wiele osób tak uważa. Stolicą Australii jest Canberra. Rdzennymi mieszkańcami Australii są Aborygeni. Kontynent przez wieki zamieszkiwało wiele nacji, głównie z Wielkiej Brytanii. To właśnie z tej kultury kuchnia australijska czerpie wiele potraw.
Co się je w Australii?
Najbardziej australijskim dodatkiem do jedzenia jest vegemite , czyli pasta przyrządzona z wyciągu z drożdży z warzywami i przyprawami, stosowana do smarowania kanapek oraz tostów, czasem używana podczas gotowania. Równie lubiane są biszkopty Tim Tam, które można wykorzystywać w bardzo charakterystyczny sposób. Po odłamaniu rogów biszkopta, można wypić przez niego – tak jak przez rurkę – kawę lub herbatę. Zarówno biszkopty Tim Tam, jak i vegemite to bardzo popularne jedzenie spotykane jedynie w Australii, tamtejszych restauracjach i barach.
Australia – jakie dania są tam popularne?
Dieta australijska jest coraz zdrowsza. Obecnym trendem jest przechodzenie na potrawy zdrowe, z niską zawartością tłuszczu i soli, zawierające dużo mięsa i jedynie lekko gotowanych warzyw, aby nie utracić ich składników odżywczych. Ponadto w Australii, niezależnie od pory roku można kupić praktycznie wszystkie warzywa i owoce z całego świata. Co jedzą w Australii oprócz zdrowego jedzenia? Popularne są tu również mniej zdrowe artykuły, jak australijskie piwo , australijskie słodycze i naleśniki australijskie .
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów popularnych w Australii dań:
- pavlova – ciasto w typie lekkiej bezy,
- anzac biscuits – ciasteczka z płatków owsianych, mąki, kokosa i syropu cukrowego,
- lamingtons – ciasto biszkoptowe w formie niedużych kostek, oblane warstwą czekolady, dżemu i posypane dużą ilością wiórków kokosowych,
- chleb damper – tradycyjny australijski chleb.
Jak można zauważyć, australijskie potrawy nie należą do najbardziej wyszukanych.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, w kuchni australijskiej nastąpiły jednak duże zmiany. Polityka wielokulturowości i otwarcie na przybyszów z zewnątrz spowodowały napływ nowych smaków. Współczesne potrawy australijskie czerpią wiele z kuchni południowo-wschodniej Azji, Europy południowej (np. Grecja, Włochy), a w ostatnich latach popularność zyskują również specjały kuchni polskiej, takie jak pierogi, kiełbasa i wyroby cukiernicze.
Owoce Australii
W Australii rośnie bardzo dużo unikatowych dla tego rejonu świata roślin, możemy tu spotkać ok 750 gatunków eukaliptusów i 450 gatunków akacji! Wśród owoców istnieje tutaj wielki miszmasz, spotkać można drzewa i owoce z naszych stron – jabłonie, śliwy, ale również z innych części świata m. in. Azji i Europy południowej. Wśród owoców wyróżniamy takie jak: papaja, guawa, mangostan, banany, mango, smoczy owoc, orzechy makadamia, durian.
Grill australijski
Grillowanie jest niezwykle popularnym sposobem przygotowania posiłków w Australii. Grilluje się na podwórkach, balkonach, dosłownie wszędzie. Australijczycy kochają grillować do tego stopnia, że w parkach umieszczane są publiczne grille włączane za opłatą! A jak wygląda prawdziwy australijski grill? Australijczycy lubią owoce morza, dlatego chętnie przygotowują z nich grillowane dania przyrządzając np. homara. Popularne są tu również mięsa – baranina, oraz mięso z kangura, krokodyla czy emu!
Przepisy kuchni australijskiej
Mamy już pogląd, jak wygląda kuchnia australijska. Potrawy nie są w niej zbyt skomplikowane, a Australijczycy starają się gotować smacznie i zdrowo. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na charakterystyczne dania australijskie.
Przepis na damper – australijskie pieczywo
Składniki na dwie większe bułki:
- 2.5 szklanki mąki,
- 50 g masła,
- 5 g soli (1 łyżeczka),
- pół szklanki wody,
- 10 g suszonej bazylii (2 łyżeczki).
Przygotowanie:
Do miski wsyp mąkę, sól i bazylię. Dodaj masło i wcieraj w mieszankę, aż powstaną grudki, a następnie dodaj wody i ugnieć ciasto. Uformuj z niego dwie kulki i przełóż na blachę posmarowaną wcześniej tłuszczem. Piecz przez około 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 200℃.
Przepis na lemingtony
Składniki na ciastka dla 4-5 osób:
- 6 jajek,
- ¾ szklanki cukru,
- 1 szklanka mąki tortowej,
- ½ szklanki mąki ziemniaczanej,
- 4 szklanki cukru pudru,
- 1 szklanka mleka 2%,
- ¾ szklanki kako,
- 100 g masła + ok 35 g masła roztopionego,
- 1 łyżka aromatu waniliowego,
- 1.5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- ok 400 g wiórków kokosowych.
Przygotowanie:
Na wysokich obrotach miksera ubij jajka z cukrem i aromatem, dodaj mąki i miksuj na niższych obrotach. Dodaj rozpuszczone masło, proszek do pieczenia i wymieszaj. Piecz 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 170℃, po ostygnięciu pokrój biszkopty w kostkę. Resztę składników potrzebną do stworzenia polewy wymieszaj w garnku na małym ogniu. Wymocz w uzyskanej polewie biszkopty i obtocz je dokładnie w wiórkach kokosowych.
Zobacz też:
Danie, za które dałbym się "pokroić" - przepis Grzegorza Zawieruchy
Kuchnia szwajcarska, czyli królestwo serów i czekolady
Mule – jak je jeść? Sprawdzony przepis na małże
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF