Dziecko

Kiedy podawać dziecku probiotyk?

Dziecko

Aktualizacja:

Probiotyki to nic innego jak żywe szczepy bakterii, które uzupełniają korzystną dla zdrowia florę w jelitach. Czy podawanie ich dziecku jest dobrym pomysłem? Jeśli tak, to kiedy to robić? O tym rozmawialiśmy z profesor Hanną Szajewską, pediatrą i kierownikiem Kliniki Pediatrii WUM.

Czy warto prewencyjnie podawać dziecku probiotyki?

Jak wyjaśniła profesor, wszystko zależy od sytuacji. Probiotyki są dobrym rozwiązaniem przy antybiotykoterapii, jednak kluczowe jest to, aby były one dobrze dobrane. Tak samo, jak antybiotyk dostosowuje się do konkretnego schorzenia, tak i probiotyk powinien być ściśle dopasowany.

Zobacz także: Czym są probiotyki i prebiotyki? Działanie i występowanie

To nie jest tak, że wszystkie probiotyki działają dokładnie w ten sam sposób. Właściwości probiotyków są szczepozależne, tzn. każdy ze szczepów może działać trochę inaczej i nie wystarczy wziąć dowolny probiotyk. Lek taki musi mieć udokumentowane działanie

– powiedziała pani profesor.

Kiedy podawać dziecku probiotyk?

U dzieci stosowanie probiotyku może być konieczne przy zażywaniu antybiotyku. Często leki o silnych właściwościach mogą powodować u najmłodszych biegunki. Probiotyk ma temu zaradzić. Czy warto podawać je dziecku zapobiegawczo, nawet jeśli nie przyjmuje antybiotyku?

Żadne Towarzystwo Naukowe w tej chwili nie zaleca stosowania probiotyków u dzieci po to, żeby czemuś zapobiegać, mimo że są dowody, że zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób infekcyjnych

– powiedziała profesor Hanna Szajewska.

Co z jogurtami i produktami spożywczymi wzbogaconymi o probiotyki? Prosfor przyznała, że są one dobrym elementem odżywczym, jednak ich działanie nie ma nic wspólnego z działaniem probiotyków sprzedawanych aptekach.

Mówimy o dwóch różnych rzeczach. Czy stosujemy coś po to, bo jest to dobry składnik odżywczy, który wiele wnosi do diety, czy oczekujemy spektakularnych efektów

- dodała.

Pożądane efekty może przynieść tylko przebadany probiotyk, który ma odpowiednie dla nas i naszych dzieci szczepy. Czy źle dobrany może zaszkodzić najmłodszym?

Probiotyki są bardzo bezpieczne, natomiast chodzi o to, czy jest sens stosować coś, co nie ma udokumentowanego działania. Oczywiście są grupy pacjentów, u których może być ryzyko stosowania. Przy zaburzeniu odporności. Jest to sytuacja, kiedy probiotyk musi być przedyskutowany z lekarzem

– wytłumaczyła.

Probiotyk zapobiega chorobie?

Mikrobiota, czyli drobnoustroje, które występują głównie w przewodzie pokarmowym, wiązane są w tej chwili z występowanie wielu chorób. Czy probiotyki mogą temu zaradzić? Jak przyznała profesor, obecnie nie ma badań, które potwierdzałby, że na podstawie wyniku badania jesteśmy w stanie rozpoznać chorobę i prowadzić leczenie.

Bardzo dużo się w tym kierunku robi po to, żeby badać mikrobiotę i na tej podstawie dopasowywać leczenie. Pomiędzy badaniami a tym, żeby przełożyć to na realne leczenie, dane naukowe są ważne. Być może za dwa lata będą już takie badania.

- zdradziła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości