Dziecko

Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory?

Dziecko

Moment RFKrisanapong detraphiphat / Getty Images

Od kiedy dziecko widzi kolory, świat zaczyna być dla niego jeszcze bardziej interesujący. Odkrywanie go krok po kroku jest dla maluszka pasjonującym przeżyciem. Rodzice jednak często nie wiedzą, ile tak naprawdę ich pociechy są w stanie zobaczyć, z jakiej odległości i w jakich barwach.

Narząd wzroku dziecka od jego urodzenia przez kolejne kilka miesięcy przechodzi szereg zmian. Na początku maluch rozpoznaje tylko kontrastowe barwy bieli i czerni. Dopiero potem stopniowo uczy się rozpoznawać kolejne odcienie. Kiedy dziecko widzi kolory, dla rodziców to najlepszy czas, aby zacząć mu kupować różnobarwne zabawki, książeczki czy uatrakcyjniać jego pokój przykuwającymi wzrok elementami wystroju.

Od kiedy dziecko zaczyna widzieć?

„Kiedy dziecko widzi po urodzeniu?”, „Kiedy dziecko widzi i słyszy?” – takie pytania często pojawiają się w wyszukiwarkach internetowych czy na forach parentingowych. Wielu świeżo upieczonych rodziców pragnie się dowiedzieć, jak rozwinięty jest zmysł wzroku ich pociechy na tak wczesnym etapie życia. Noworodek początkowo widzi świat jako dość rozmazany obraz, jakby był za mgłą. Jedynie obiekty znajdujące się blisko niego, czyli w odległości 20–30 centymetrów, są dla niego dobrze widoczne. To właśnie wtedy można zauważyć jego reakcję na nie. Szczególnie jest to widać w czasie karmienia czy pochylania się nad łóżeczkiem maluszka. Kiedy dziecko rozpoznaje swoich opiekunów i żywiołowo na nich reaguje. Warto jednak pamiętać, że na tak wczesnym etapie życia dziecko odbiera świat wszystkimi zmysłami, zwłaszcza słuchu i zapachu. Natura nie może się mylić, wyposażając małego człowieka w tak, a nie inaczej działający narząd wzroku. W początkowym okresie jego życia widzenie wszystkiego w takiej formie, kolorystyce i ostrości jak dorosły nie jest mu do niczego potrzebne. Jednak już po 2 miesiącach od urodzenia dziecko rozpoznaje rysy twarzy mamy i powoli nawiązuje z nią kontakt wzrokowy. Co ciekawe, ponoć lepiej widzi krawędzie danych obiektów niż to, co znajduje się w ich centrum. Po kolejnych dwóch miesiącach rozmyty dotychczas obraz nareszcie staje się dla niego bardziej wyostrzony i zaczyna ono wodzić wzrokiem za przedmiotami. Kiedy dziecko widzi lepiej, poznaje też głębię. Półroczne dziecko zaczyna już rozpoznawać kształty, a także rozmiar przedmiotów. Wiele osób często zastanawia się, kiedy dziecko widzi jak dorosły. Okazuje się, że moment ten następuje mniej więcej około jego pierwszych urodzin. Kiedy dziecko zaczyna widzieć otoczenie tak jak osoba dorosła, nabiera coraz większej ciekawości świata. Jest on bowiem bogaty w tyle kolorów i kształtów, że jego odkrywanie jest prawdziwą przygodą.

Od kiedy dziecko widzi kolory?

Nie bez powodu pierwsze książeczki dla niemowląt są w kolorze czerni i bieli. Kiedy dziecko zaczyna widzieć, początkowo postrzega świat tylko w tych barwach. Rozpoznaje także, kiedy jest ciemno, a kiedy jasno. Dopiero po kilku tygodniach od urodzenia warto zacząć mu kupować kolorowe zabawki czy gadżety. Dwumiesięczne niemowlę zaczyna widzieć nie tylko kontrastowe zestawienia, lecz także inne kolory. To właśnie wtedy najczęściej rodzice decydują się na zamontowanie nad łóżeczkiem karuzeli z pozytywką czy muzycznego panelu na szczebelkach łóżeczka. Umieszczone na nim postaci, zwierzątka czy inne obiekty powinny więc być w żywych barwach. Te w pastelowych odcieniach nie będą przykuwać wzroku dziecka, bo będzie ono je widziało dość niewyraźnie. Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory, podobno pierwszymi, jakie rozpoznaje po czerni i bieli, są zieleń i czerwień. Dopiero koło 3. miesiąca widzi ono żółtą barwę, a miesiąc później także niebieską. Na tym etapie warto więc mu pokazywać obrazki w książeczkach i wskazywać palcem na konkretne elementy, by mogło sobie utrwalać kolory.

Kiedy dziecko widzi – jak stymulować jego wzrok?

Ponoć wzrok jest zmysłem, który rozwija się najwolniej. Dlatego warto pomagać dziecku w nauce poznawania świata przy jego użyciu i wiedzieć, czego nie robić, aby nie zaszkodzić małym oczkom. W początkowym okresie życia noworodka warto zadbać o to, aby światło w jego pokoju było przyciemnione, zbyt intensywne nie jest dobre dla jego wrażliwego wzroku. Maluszkowi warto też pokazywać kontrastowe książeczki. Z kolei przedmioty w barwach czerni i bieli można pokazywać mu raz z bliska, a raz z daleka, uważnie obserwując jego reakcję. Kiedy dziecko widzi więcej barw w kolejnych miesiącach jego rozwoju, warto coraz częściej dawać mu do oglądania przedmioty w różnych kolorach. Będzie je bowiem coraz lepiej rozpoznawało. Ważne jednak, aby robić to z rozwagą. Osaczanie dziecka bogactwem kolorów czy zabawek może prowadzić do przesadnej stymulacji maluszka, więc zamiast pomagać mu w rozwoju, będzie mu szkodzić. Dlatego od kiedy dziecko zaczyna wiedzieć, istotne jest, aby zachować umiar w dostarczaniu mu wizualnych bodźców.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości