Co oznacza "ból jajników"? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
W kobiecym interesie
W kobiecym interesie
Samobadanie piersi - instrukcja
Samobadanie piersi - instrukcja
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
“Ból jajników” opisywany jest przez kobiety jako rozpieranie w okolicy podbrzusza lub wrażenie kłucia. Jest zwykle odczuwany po prawej lub lewej stronie podbrzusza, niekiedy jednak może być zlokalizowany równocześnie po obu stronach jednocześnie.

Przyczyn zarówno braku okresu, jak i bólu podbrzusza jest wiele. Część z nich pokrywa się ze sobą, czasami zdarza się, iż równocześnie dochodzi do braku krwawienia miesiączkowego i pojawienia się dyskomfortu w okolicy podbrzusza.

Przyczyny “bólu jajników”

Do przyczyn bólu jajników zalicza się:

 1. Owulacja - czyli uwolnienie się komórki jajowej z pęcherzyka Graafa Potocznie, ten czas jest nazywany dniami płodnymi. Uczucie dyskomfortu związane jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa i wypuszczeniem do jajowodu dojrzałej, gotowej do zapłodnienia komórki jajowej.
  1. Zła pozycja seksualna - jeśli podczas stosunku płciowego partnerzy przyjmą niewygodną dla kobiety pozycję seksualną, po zakończeniu współżycia może pojawić się ból w okolicy podbrzusza.
   1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego - ból jajników w przypadku wystąpienia PMS związany jest ze zmianami hormonalnymi przed krwawieniem menstruacyjnym.
    Zobacz film: Zespół policystyczny jajników. Źródło: Dzień Dobry TVN

    Co oznacza ból podbrzusza i brak okresu? Jakie mogą być przyczyny?

    Niekiedy zdarza się, że kobiety odczuwają ból w rzucie prawego lub lewego jajnika i równocześnie występuje amenorrhea, czyli brak miesiączki. Przyczyny tego mogą być różne:

    1. Ciąża - moment zapłodnienia oraz moment zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej może powodować uczucie rozpierania podbrzusza. Przypada to na moment kiedy powinno wystąpić krwawienie miesiączkowe. Jeśli jednak ból zaczyna być tępy i nasilający się, kobieta powinna bezzwłocznie udać się do lekarza, gdyż może to świadczyć o rozpoczynającym się procesie poronienia lub ciąży pozamacicznej.
     1. Endometrioza - choroba, która polega na przemieszczaniu się komórek błony śluzowej macicy do jamy brzusznej. Rozwija się bardzo powoli i objawia się bólem w okolicy jajników, obfitymi miesiączkami lub ich brakiem oraz bólem w trakcie albo po stosunku.
      1. Zespół policystycznych jajników (w skrócie PCOS) - schorzenie to należy do chorób związanych z zaburzeniami hormonalnymi. Charakterystycznym objawem PCOS jest męska budowa ciała i męski rodzaj owłosienia. Efektem zmian hormonalnych jest zmiana wyglądu jajników oraz ich powiększenie. Nadmiar męskich hormonów płciowych zaburza lub zahamowuje miesiączkowanie.
       1. Zapalenie przydatków - uogólniony stan zapalny jajowodów i jajników, wywołany przez bakterie bądź wirusy. Ból pojawia się po obu stronach podbrzusza. Jest on ciągły i z czasem nasila się, promieniując do miednicy, a w bardzo zaawansowanej postaci również do pachwin i ud.
        1. Torbiel jajnika - stopień nasilenia bólu uzależniony jest od rozmiaru torbieli. Jeśli torbiel jest duża, może uciskać na sąsiadujące tkanki i powoduje ból.
         1. Skręt torbieli jajnika - efektem tego jest ucisk naczyń krwionośnych i niedokrwienie jajników. Pojawia się wtedy bardzo silny ból, podobnie jak w przypadku niedokrwienia każdego narządu.
          1. Nowotwór jajników - bóle jajników spowodowane procesem kancerogennym pojawiają się w stanach bardzo zaawansowanych. Najczęściej występują już liczne przerzuty, nie tylko w tkankach sąsiadujących.
           1. Stres - jest on czynnikiem wywołującym wiele schorzeń. Podczas silnego, chronicznego stresu może dojść do występowania nerwobóli o różnej lokalizacji. Między innymi bólu podbrzusza przypominającego kolkę. Długotrwały stres może również zahamować miesiączkowanie.
            1. Przeciążenie organizmu, najczęściej spowodowane zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Ból w postaci kolek oraz brak miesiączki są sygnałami od organizmu, iż nie jest już tak wydolny.
             1. Odchudzanie - a konkretniej skrajne odchudzanie (tzw. głodówki) powoduje wygaszanie jajników. Najczęściej zdarza się to w przebiegu anoreksji lub bulimii.

              Zobacz także: Okres - jakie objawy mu towarzyszą i jak go rozpoznać?

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              Źródło zdjęcia głównego: GettyImages-758582065.jpg

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości