Bóle okresowe a brak krwawienia. Co to oznacza?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
W kobiecym interesie
W kobiecym interesie
Samobadanie piersi - instrukcja
Samobadanie piersi - instrukcja
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Pojawiające się u kobiety objawy okresu bez wystąpienia okresu często zwiastują ciążę. Jednak objawy okresu i brak krwawienia mogą wystąpić również na skutek zaburzeń funkcjonowania organizmu. O czym zatem świadczą objawy okresu a jego brak?

Menstruacja, czyli okres, jest fizjologicznym zjawiskiem zachodzącym u kobiet, który polega na złuszczaniu się nabłonka macicy pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych. Wahania hormonów są przyczyną szeregu objawów psychosomatycznych pojawiających się na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia. Objawy okresu a jego brak zazwyczaj wywołują u kobiety niepokój o stan swojego zdrowia.

Objawy okresu i jednoczesny brak krwawienia

Przebieg zmian hormonalnych związanych z miesiączkowaniem objawia się zmianą stanu gruczołów piersiowych, temperatury ciała, układu krążenia i stanu psychicznego. Nasilenie objawów zwiastujących okres uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji fizjologicznych kobiety. Do najczęstszych objawów okresu należą bóle podbrzusza, nadwrażliwość dotykowa piersi, bóle głowy, mdłości, białe lub różowe plamienie, zmiany trądzikowe oraz wahania nastroju.

W przypadku nasilonych i jednocześnie występujących większości objawów okresu stan ten nazwano zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS – ang. premenstrual syndrome).

Przesunięcie terminu miesiączki lub brak jej pojawienia się może wywołać stres u kobiety związany z brakiem wiedzy na temat zachodzących zmian w organizmie. Objawy okresu i jego brak powinny być zawsze powodem wizyty u lekarza.

Brak krwawienia mimo objawów okresu w wieku rozrodczym kobiety, może oznaczać ciążę lub pojawiające się problemy ze zdrowiem związane z układem hormonalnym, np. z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, które wpływają na rozregulowanie całego organizmu. Objawy okresu bez okresu wskazywać również mogą na rozwijające się choroby, których efektem jest wyciszenie pracy jajników, a także ogólnoustrojowe zmiany fizjologiczne, np. konsekwencje otyłości czy przeciążenia fizycznego.

Co może oznaczać brak okresu?

Kiedy pojawiają się objawy okresu i jednoczesny jego brak, należy przeprowadzić dokładną diagnostykę lekarską i obserwację stanu zdrowia, ponieważ przyczyn może być wiele.

Wahania hormonów

Najczęstszymi zaburzeniami hormonalnymi u kobiet jest nieprawidłowy poziom progesteronu, estrogenów oraz nadczynność i niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy ściśle współpracują z progesteronem i estrogenami w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania macicy. W przypadku wystąpienia zaburzeń produkcji czynności tarczycy mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania, a nawet jej zatrzymanie. Brak okresu może być również wywołany menopauzą.

Ciąża

Przed rozpoznaniem ciąży organizm może wysyłać sygnały o nadchodzącym okresie. Złudne objawy przypominają stan przedmiesiączkowy, a czasem występuje nawet różowe plamienie. W przypadku zapłodnienia objawy okresu bez okresu są naturalną reakcją organizmu i sygnałem o toczących się zmianach fizjologicznych w ciele kobiety. Objawy okresu i jego brak są również charakterystyczne dla ciąży urojonej, która przejawia się objawami psychicznymi, ale także wzrostem poziomu prolaktyny i LH.

Tryb życia, zmiana klimatu i podróże

Stres i długo utrzymujące się silne stany emocjonalne często blokują owulację. Niewydolność podwzgórza i przysadki wywołana stresem i ekscytacją powodują, że organizm, mimo iż przygotowany fizjologicznie do menstruacji i objawiający się charakterystycznymi symptomami, blokuje proces złuszczania się naskórka macicy, w pierwszej kolejności walcząc z pobudzonym stanem psychicznym kobiety, który dominuje aktualnie w jej życiu.

Nadwaga i otyłość oraz niedowaga

Nadwaga i otyłość wpływa pośrednio na zatrzymanie miesiączkowania ze względu na wywoływanie zaburzeń metabolicznych i hormonalnych w organizmie. W przypadku kobiet ekstremalnie szczupłych lub w przypadku nagłej utraty wagi wagi o 20-25 %, może wystąpić efekt objawów okresu bez okresu.

Intensywny wysiłek fizyczny

Objawy okresu a jego brak to syndrom atletki. Brak krwawienia powstaje w wyniku wyczerpujących treningów i przetrenowania organizmu, nieodpowiedniego planu żywieniowego i ujemnego bilansu energetycznego.

Choroby i zmiany anatomiczne układu rozrodczego

Brak okresu przy jednoczesnych objawach okresu może być spowodowany schorzeniami szyjki macicy z powodu obstrukcji lub uszkodzenia tkanek endometrium. Ponadto objawy okresu a jego brak spowodowane mogą być przez: zespół Ashermana, niewydolność nerek i wątroby pośrednio wpływające na pracę przysadki mózgowej i produkcję hormonów, guzy jajników i nadnerczy, przedwczesne wygasanie jajników, uszkodzenie jajników. Ponadto alkohol, używki i zatrucia toksyczne.

Pigułki antykoncepcyjne i leki

Antykoncepcja hormonalna zatrzymuje komunikację przysadki mózgowej z jajnikami. Część leków i antybiotyków zaburzają składem chemicznym owulację i mogą prowadzić do okresu bez krwawienia .

Zobacz film: Nastolatki o pierwszej wizycie u ginekologa.

Zobacz film: Nastolatki o pierwszej wizycie u ginekologa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także: Co oznacza "ból jajników"? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: skaman306 / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości