Badający obszar i skutki czarnobylskiego wybuchu naukowcy zgodnie przyznali, że sumarycznie to człowiek wyrządza środowisku naturalnemu większe szkody niż samo promieniowanie, choć poziom zanieczyszczenia na obszarze skażonym promieniowaniem skraca długość życia żyjących tam zwierząt. Mimo to, przez te wszystkie lata ich liczba znacznie wzrosła. Obecnie to już kilkaset różnych gatunków. Zwierzęta po opuszczeniu terenu przez ludzi, wraz ze wzrostem bujnej roślinności, zaczęły osiedlać się w opuszczonych miastach i okolicy. Wiele z nich zamieniło pustostany na swoje nocne schronienia, które opuszczają w ciągu dnia, by zdobywać pożywienie.
Jakie zwierzęta żyją w Czarnobylu?
Pośród ponad 400 różnych gatunków znalazły się również te, które w wielu innych miejscach na świecie uznane zostały za zagrożone i coraz trudniej jest je spotkać w naturalnym środowisku. Na porośniętej bujną roślinnością Strefie Wykluczenia licznie żyją takie zwierzęta, jak m.in. wilki, łosie, jelenie, bobry, lisy, jenoty, sowy i dziesiątki innych gatunków ptaków, a nawet rysie, bizony, niedźwiedzie brunatne czy wyjątkowo rzadkie konie przewalskiego. Nie brakuje również dziko żyjących psów.
Zwierzętom żyje się w tym miejscu dobrze przede wszystkim ze względu na znikomą obecność człowieka. Czasem na terenie pojawiają się rządni przygód turyści czy prowadzący kolejne badania naukowcy, ale ci nie stanowią dla miejscowych zwierząt zagrożenia takiego, jakie stanowili liczni, normalnie mieszkający tu ludzie. Obecnie znacznie rzadziej ktoś na nie poluje, płoszy i czy niszczy ich siedliska. Promieniowanie powoduje, że ich życia mogą być krótsze, ale mimo wszystko zdecydowanie bezpieczniejsze i w wielu przypadkach, paradoksalnie, jednak dłuższe.
Obserwowanie zwierząt w Czarnobylu
Jeśli już ludzie pojawiają się na terenie obecnie zdominowanym przez zwierzęta, wówczas te (z wyjątkiem niektórych psów) starają się unikać z człowiekiem kontaktu. Osoby, które liczą na możliwość swobodnej obserwacji całych stad dzikich zwierząt w postindustrialnej przestrzeni, mogą być nieco rozczarowane. Co nie oznacza, że nie jest to możliwe. W podsumowaniach naukowych badań, ale też w dostępnych w Internecie relacjach z podróży do Czarnobyla i całej strefy skażonej, można przeczytać opisy, obejrzeć zdjęcia i filmy m.in. obserwowanych stad koni przewalskiego, watah wilków czy łabędzi pływających w promieniotwórczym stawie chłodzącym.
Ważne jest, aby taka obserwacja przeprowadzona została dyskretnie, z szacunkiem do tych, którzy obecnie są "miejscowymi". Zazwyczaj stosowane są tzw. fotopułapki. Zwierzęta, które żyją w Czarnobylu, Prypeci i całej Strefie Wykluczenia, na co dzień nie mają dużego kontaktu z człowiekiem, dlatego bardzo szybko się płoszą. Jednak tym, co spostrzeże każdy, kto wybierze się w to miejsce, są wszechobecne ślady obecności zwierząt – odciski łap i kopyt, gniazda, poroża, kości, pióra, żeremia, itd.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wygląda Czarnobyl 37 lat po wybuchu elektrowni? "Miasto zamieniło się w las"
- Czarnobyl – jak wygląda zwiedzanie miasta? Bezpieczeństwo podczas wycieczki do Strefy Wykluczenia
- Co dzieje się w Czarnobylu i Czerwonym Lesie? Ekspert ocenił ryzyko promieniowania
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto