Polscy lekarze podali dane. Tylko 11 osób zaszczepionych wśród 7,5 tys. leczonych na COVID-19

szczepienie covid-19
sasacvetkovic33/Getty Images
Źródło: iStockphoto
W Polsce stopniowo wzrasta liczba zachorowań na mutację Delta. Według najnowszych danych chorobę najciężej przechodzą osoby, które się nie zaszczepiły. Czym to grozi?

Wzrost zakażeń mutacją Delta, spadek liczby szczepień

Naukowcy przeprowadzili badania w czterech szpitalach. Z danych podanych przez lekarzy wynika, że na 7,5 tys. hospitalizowanych pacjentów przypadło tylko 11 zaszczepionych osób - podały "Fakty TVN". Informacje te pojawiły się również w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Vaccines". W tekście podkreślono, że 98 proc. ofiar śmiertelnych COVID-19 w Polsce nie poddało się wcześniej szczepieniu.

Najwięcej zakażonych mutacją Delta to osoby do 39. roku życia. Stanowią blisko 60 proc. wszystkich chorujących. Jednocześnie jest to grupa Polaków z największym odsetkiem niezaszczepionych. W grupie powyżej 60 lat, gdzie wskaźnik szczepień jest najwyższy, odsetek zachorowań wynosi 14 proc.

"Szczepionki chronią przed nowymi mutacjami koronawirusa"

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek, 21 lipca ostrzegł przed spodziewanym wzrostem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Wypowiedź opublikował na Twitterze: - Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13-procentowy wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty, o czym świadczy zmiana wskaźnika reprodukcji wirusa (R), który osiągnął znowu wartość 1.

Jak zaznaczył minister Niedzielski, to od poziomu szczepień społeczeństwa będzie zależała siła kolejnej fali koronawirusa. - Im wskaźnik szczepień będzie wyższy, tym większa szansa, że jesienią będziemy mieć czwartą falę pandemii pod kontrolą - powiedział. Dodał także, że szczepionki chronią przed nowymi mutacjami koronawirusa.

Zobacz także inne informacje związane z pandemią:

Zobacz wideo: "40 proc. nie chce się szczepić i nie ma z nimi dyskusji". Duży spadek zainteresowania szczepieniami

TVN24

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości