Newsy

Od stycznia 2022 r. znaczny wzrost składek dla przedsiębiorców. O ile wzrosną?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
strefabiznesu.pl
Kobieta liczy podatki

Od stycznia 2022 r. znacznie podniesione zostaną składki opłacane przez polskich przedsiębiorców. Najnowsze wyliczenia składek emerytalnych, rentowych i innych wskazują wzrosty o 7,5 proc i 13 proc., w zależności od okresu funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Od stycznia przedsiębiorcy zapłacą więcej

Od stycznia 2022, aby prowadzić działalność gospodarczą, przedsiębiorca będzie musiał wnieść znacznie wyższe obowiązkowe opłaty. Poza składką na ubezpieczenie zdrowotne, która od stycznia wyliczana będzie od dochodu, znacznie podniesione zostaną składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, czyli:

  • emerytalne,
  • rentowe,
  • wypadkowe,
  • chorobowe,
  • Fundusz Pracy.

Wszystkie opłaty mają być regularnie uiszczane, bez względu na dochód przedsiębiorcy. To oznacza, że nie będzie brane pod uwagę, czy przedsiębiorca coś w danym miesiącu zarobił. Liczy się fakt, że ma zarejestrowaną działalność.

Kto nie zapłaci podatku dochodowego?
Kto nie zapłaci podatku dochodowego? Zmiany w podatkach dotyczące rodzin wielodzietnych, seniorów i osób powracających z emigracji przewiduje Polski Ład, którego założenia przyjął Sejm. Co to konkretnie oznacza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyższe składki dla przedsiębiorców - 7,5 proc. i 13 proc.

Przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą, od stycznia 2022 r. muszą być przygotowani na wyższe opłaty. Bez względu na wysokość dochodu, będą zobowiązani płacić 1 211,28 zł miesięcznie w ramach składki na ubezpieczenia społeczne. To o 135,61 zł, czyli 13 proc. więcej niż w 2021 roku.

Z kolei tzw. nowi przedsiębiorcy, którzy mają krótki staż w biznesie, mają prawo do tzw. Małego ZUS-u, który również wrośnie od 2022 roku. W tym przypadku mowa o 285,71 zł czyli 7,5 proc więcej niż w 2021 r.

To może obciążyć przedsiębiorców podobnie, jak zmiana zasad płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wprowadzane od 1 stycznia 2022 r. zmiany, polegające na płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne od wysokości uzyskiwanego dochodu, zamiast od stałej, jednakowej dla wszystkich podstawy, to najwyższy w historii wzrost obciążeń finansowych związanych z wysokością składek na ubezpieczenia społeczne: emerytalnych, rentowych, chorobowych, wypadkowych i Funduszu Pracy.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: strefabiznesu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/Getty Images

Pozostałe wiadomości