Wybory samorządowe 2024. Jak głosować?

Wybory samorządowe w Polsce
Wybory samorządowe 2024. Wszystko co musisz wiedzieć, zanim zagłosujesz
Źródło: iStockphoto
Podczas wyborów samorządowych obywatele mogą oddać głos na swoich kandydatów do organów lokalnych władz: radnych, burmistrzów i prezydentów miast. Wyniki determinują skład samorządów terytorialnych w całej Polsce. Kto, kiedy i jak może głosować? Sprawdź w naszej pigułce wiedzy.

Jak wziąć udział w wyborach samorządowych?

Pierwsza tura wyborów samorządowych będzie ma miejsce w niedzielę 7 kwietnia 2024. Aby oddać swój głos, trzeba udać się do lokalu wyborczego. Celem oddania ważnego głosu należy zaznaczyć odpowiednie pole przy swoim kandydacie. Jeśli zaznaczymy więcej niż jedno pole lub zrobimy to w sposób inny, niż zaleca instrukcja - głos nie będzie ważny. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

DD_20240331_News_REP
Najważniejsze newsy w Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak poprawnie głosować w wyborach samorządowych?

Dziennikarka TVN24 Małgorzata Kukuła przedstawiła w Dzień Dobry TVN krótką instrukcję głosowania dla wyborców. - Żeby głos był ważny, na danej karcie musi być zaznaczony "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Zawsze dwiema liniami przecinającymi się w obrębie kratki. Tam, gdzie na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta startować będzie tylko jedna osoba, wybierzemy "tak" lub "nie" - wyjaśniła.

- W pierwszej turze większość wyborców będzie mogła odebrać aż cztery karty do głosowania: z listą kandydatów do rady gmin na szarym tle, do rady powiatu - na żółtym, do sejmiku województwa - na niebieskim oraz na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta - na różowym. Mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają trzy karty, bo nie będą wybierać powiatowych radnych. Wyjątek stanowi Warszawa. (...) Nie trzeba głosować na wszystkich kartach - doprecyzowała redaktorka.

Kto może wziąć udział w wyborach samorządowych?

W głosowaniu może wziąć udział każdy Polak i każda Polka po ukończeniu 18. roku życia i na stałe zamieszkująca na obszarze działania danej rady. 

Czy w wyborach samorządowych można głosować poza miejscem zamieszkania?

W wyborach samorządowych i referendach lokalnych możesz głosować tylko w stałym obwodzie głosowania. Oznacza to, że nie można skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania i oddać głosu poza miejscem zamieszkania.

Jak zmienić miejsce głosowania?

Jak już wspomnieliśmy, nie możemy głosować poza miejscem zamieszkania. Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, że żyjemy w zupełnie innym miejscu, niż jesteśmy wpisani do rejestru wyborców. Najczęściej dotyczy to osób po przeprowadzkach lub studentów.

Co zrobić w takiej sytuacji? Można zmienić stałe miejsce zamieszkania. Będą jednak potrzebne "dowody" na to, gdzie mieszkamy, które należy dołączyć do składanych dokumentów.

W tym celu warto załączyć do wniosku:

  • umowę najmu mieszkania,
  • oświadczenie właściciela mieszkania, w którym mieszkasz,
  • rachunek za prąd, na którym są Twoje dane,
  • kartę mieszkańca bądź inne.

Wniosek można złożyć do 3 dni przed wyborami, jednak urząd może go rozpatrywać nawet 5 dni. Warto więc wcześniej dopełnić formalności, aby mieć pewność, że będzie można zagłosować w aktualnym stałym miejscu zamieszkania.

Gdzie złożyć wniosek? Można to zrobić osobiście w urzędzie lub internetowo przez portal moj.gov.pl.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!