Wybory prezydenckie 2025. Jak zagłosować za granicą?

Urna i Polska flaga
Wybory prezydenckie 2025. Jak zagłosować za granicą?
Źródło: JKB_Stock/Getty Images
Pozostały jeszcze dwa tygodnie na składanie wniosków o ujęcie w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą. W jaki sposób można zagłosować poza granicami Polski? Jak złożyć wniosek?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

DD_20241123_Wybory_REP
Wybory prezydenckie 2025
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wniosek o głosowanie za granicą

Osoby, które na stałe mieszkają za granicą albo te, które będą za granicą w dniu wyborów - 18 maja bądź podczas drugiej tury 1 czerwca, mogą oddać swój głos w nadchodzących wyborach. Konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku.

Wyborcy mający ważny polski paszport mogą złożyć wniosek o głosowanie za granicą. Jeśli wyborca może wjechać do danego kraju na podstawie dowodu osobistego, to wystarczy on do złożenia wniosku (z zastrzeżeniem, że jest ważny), a paszport nie będzie konieczny.

Wybory prezydenckie 2025. Zaświadczenie a głosowanie za granicą

Zaświadczenie o prawie do głosowania umożliwia udział w I turze głosowania nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą lub na polskim statku morskim. Wnioski o wydanie zaświadczenia można było składać w dowolnym urzędzie gminy od 4 kwietnia, za pomocą formularza z własnoręcznym podpisem. Aby skorzystać z prawa do głosowania na podstawie tego zaświadczenia, wyborca musiał złożyć wniosek do 15 maja.

Jeśli wyborca, który nie złożył wniosku o wydanie zaświadczenia przed I turą, zdecyduje się głosować w II turze, ma czas na złożenie wniosku do 29 maja. Wniosek można otrzymać od konsula lub w dowolnym urzędzie gminy.

Jak złożyć wniosek o głosowanie za granicą?

Wniosek powinien być złożony w formie pisemnej lub elektronicznej do odpowiedniego konsula, korzystając ze strony e-wybory udostępnionej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Adresy lokali wyborczych w utworzonych za granicą obwodach głosowania można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego konsulatu.

Do 13 maja jest też czas na składanie wniosków o ujęcie w spisie wyborców w obwodach do głosowania utworzonych na polskich statkach morskich. W takim wypadku wniosek należy złożyć do kapitana statku.

Wyborca będzie umieszczony w spisie wyborców w obwodzie głosowania za granicą lub na statku morskim również w przypadku II tury wyborów. W celu zmiany obwodu - na przykład na znajdujący się w Polsce, bądź w innym kraju - należy ponownie złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania (w przypadku zmiany na obwód za granicą, termin składania wniosków jest do 27 maja; w przypadku zmiany na stały obwód głosowania w Polsce - do 29 maja).

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości