Minister edukacji oburzony toaletą dla uczniów LGBTQ+. "Szaleństwo postmodernizmu, neomarksizmu"

Umywalki w szkolnej toalecie
Toaleta dla uczniów LGBTQ+
Źródło: nptom1989 / Getty Images
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie krył oburzenia nowopowstałym sanitariatem dla uczniów LGBTQ+ i niebinarnych. Zdaniem szefa resortu jest to "szaleństwo postmodernizmu, neomarksizmu". Na zarzuty odpowiedziała dyrektorka stołecznego liceum, gdzie powstała budząca kontrowersje toaleta.

Warszawa. Szkolna toaleta dla uczniów niebinarnych

Z danych Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ wynika, że 30 proc. młodzieży uważa, iż nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie, nauczyciele masowo odchodzą z zawodu i wciąż nie ma alternatywy dla dzieci, które nie chcą uczestniczyć w katechezie. Wszystko wskazuje na to, że w resorcie edukacji i nauki wieje nudą, ponieważ myśli jego szefa skierowały się w stronę szkolnej toalety. I nie, bynajmniej nie chodzi o fakt, iż 40 proc. ankietowanych rodziców przyznaje, że dzieci skarżą się na stan szkolnych sanitariatów. Snu z ministerialnych powiek nie spędza również to, że w Polsce XXI wieku co szóste dziecko unika korzystania z WC w szkole z uwagi na jego stan. Prawdziwym problemem jest to, że w jednym z warszawskich liceów powstała toaleta dla uczniów LGBTQ+.

- Szaleństwo postmodernizmu, neomarksizmu - szafował filozoficznymi pojęciami szef resortu edukacji w rozmowie z TVP Info. - Sprawdzimy to, będziemy pytać dyrekcję, czemu służą tego typu akcje. Czy w toaletach, które są w szkole, uczniowie nie mogą załatwiać potrzeb fizjologicznych? Czy potrzeba do tego zupełnie innych toalet. Polska jest państwem praworządnym i na wszelkie niepraworządne działania pozwalać nie będziemy. Według polskiego prawa w Polsce mamy kobietę i mężczyznę - dodał.

Szkoła

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

Sprawę nagłośnił Piotr Woyciechowski, publikując na Twitterze wpis pełen emocji godniejszych lepszej sprawy. - To nie fejk. W LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie uroczyście otwarto klozet dla "niebinarnych i transpłciowych" dzieciaków. Tego już za wiele. Stop deprawacji młodzieży. Dyrektor Magdalena Kozer do dymisji - grzmiał w mediach społecznościowych.

Ranking szkół LGBTQ+

Warszawskie Liceum im. Jana III Sobieskiego zostało wyróżnione w tegorocznym rankingu szkół LGBTQ+. Nie dziwi więc fakt, że szkoła postanowiła wyjść naprzeciw swoim uczniom. Zwłaszcza, że inicjatywa była oddolna i zyskała aprobatę Rady Rodziców.

- W ubiegłym roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszego liceum w imieniu społeczności szkolnej zwrócili się do Dyrekcji z prośbą o utworzenie toalety dla osób, które z różnych przyczyn nie czują się komfortowo w ogólnodostępnych toaletach uczniowskich, damskich i męskich - przekazała mediom dyrektorka szkoły Magdalena Kozera. - Po konsultacjach z nauczycielami i zespołem pedagogiczno-psychologicznym przychyliliśmy się do tej prośby, ponieważ uznaliśmy, że jest to niewielka zmiana, która może mieć istotny wpływ na poprawę komfortu i zdrowia psychicznego naszych uczniów, które uległo w naszej ocenie znacznemu pogorszeniu w ostatnich latach, zwłaszcza po trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii i nauki zdalnej - dodała.

Dyrekcja szkoły wyjaśniła, że w placówce wciąż dostępne są toalety przeznaczone dla dziewcząt i chłopców. Podkreślono również, że budzące kontrowersje pomieszczenie jest przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od szkolnego zgiełku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: polskatimes.pl

Źródło zdjęcia głównego: nptom1989 / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości