Vivienne Westwood nie żyje. "Do ostatniej chwili robiła to, co kochała"

Vivienne Westwood
Vivienne Westwood nie żyje. Legendarna projektantka mody miała 81 lat
Źródło: Samir Hussein/Getty Images
Vivienne Westwood, nazywana największą nonkonformistką mody, zmarła w wieku 81 lat. Informację o śmierci brytyjskiej projektantki opublikowano na oficjalnym profilu domu mody. - Świat potrzebuje ludzi takich jak Vivienne, aby dokonać zmiany na lepsze - podkreślono w oświadczeniu.

Vivienne Westwood nie żyje. Projektantka mody miała 81 lat

Legendarna projektantka mody odeszła w wieku 81 lat w otoczeniu bliskich.

29 grudnia 2022 r. Vivienne Westwood zmarła dzisiaj, spokojnie i otoczona rodziną, w Clapham w południowym Londynie
- przekazano w oświadczeniu, które zamieszczono w mediach społecznościowych domu modowego Vivienne Westwood. 

Żałoba

DD_20220407_Ewart_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii

Jak dodano, do ostatniej chwili robiła to, co kochała, projektując, pracując nad sztuką, pisząc książkę i zmieniając świat na lepszy. - Prowadziła niesamowite życie. Jej innowacyjność i wpływ w ciągu ostatnich 60 lat były ogromne i będą kontynuowane w przyszłości. [...] Świat potrzebuje ludzi takich jak Vivienne, aby dokonać zmiany na lepsze - podkreślono.

Mąż i partner w biznesie, projektant Andreas Kronthaler, zapowiedział, że będzie kontynuował prace "mając Vivienne w sercu". - Dała mi mnóstwo rzeczy do zrobienia - przekazał, cytowany przez BBC.

Vivienne Westwood - życiorys legendarnej projektantki mody

Vivienne Westwood, właśc. Vivienne Isabel Swire urodziła się 8 kwietnia 1941 roku w Wielkiej Brytanii. W latach 70. zasłynęła punkowymi i kontrowersyjnymi projektami, a także koszulkami z hasłami i lekceważącemu podejściu do establishmentu. Wraz z Malcolmem McLarenem, managerem legendarnej grupy Sex Pistols prowadziła butik pod szyldem "Sex" przy londyńskim King's Road.

Twórczość projektantki szybko została doceniona na świecie. Jej dom mody organizował pokazy w Londynie, Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku. Nazwisko Westwood stało się synonimem stylu. Modelki często nosiły na T-shirtach hasła wzywające do walki ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska.

- Jej projekty, prócz tego, że intrygujące i niezmiennie na czasie, same opowiadają o sytuacji, nawiązują dialog ze światem zewnętrznym, popychają do refleksji - pisała o legendarnej projektantce Harel na łamach Vogue.pl. 

W 1989 r. Vivienne Westwood zaprojektowała strój dla ówczesnej brytyjskiej premier Margaret Thatcher.

Więcej o życiorysie brytyjskiej projektantki przeczytasz na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości