Newsy

Pani Daniela żyła w tragicznych warunkach i konflikcie z sąsiadami. Jak po wizycie Uwagi! TVN wyglądają jej święta?

Newsy

Autor:
Michalina
Kobla
Źródło:
Uwaga! TVN
Uwaga! TVN. Jak wyglądają święta 80-letniej Pani Danieli?
Uwaga! TVN. Jak wyglądają święta 80-letniej Pani Danieli?
wideo 2/27

Pani Daniela pojawiła się kilka tygodni temu w materiale Uwagi! TVN. Samotna, 80-letnia kobieta żyła w tragicznych warunkach i konflikcie z sąsiadami. Jak wyglądają jej święta?

80-letnia kobieta była utrapieniem całej kamienicy. Sąsiedzi narzekali na przykry zapach, zaśmiecanie podwórka oraz dokarmianie gołębi i szczurów, które stały się powodem sąsiedzkiego konfliktu.

Kiedy pani Daniela wpuściła nas do swojego mieszkania, okazało się, że kobieta nie ma jedzenia, często głoduje, a ból biodra i kręgosłupa nie pozwala jej normalnie funkcjonować. W konsekwencji doprowadziło to do załamania psychicznego kobiety. Seniorka, będąc pod wpływem swojego byłego męża, przez kilka lat odmawiała przyjęcia jakiejkolwiek pomocy.

Przypominamy reportaż >>>>

Historia 80-latki

Nasza wizyta zmobilizowała do działania ośrodek pomocy społecznej. W życiu pani Danieli pojawiła się opiekunka, która codziennie jej pomaga. Przynosi też jedzenie.

- Na początku byłam przerażona. Pani Daniela była nieufna. Siedziałam dwie godziny i odpowiadałam na pytania i wszystko tłumaczyłam. Na koniec spytała, czy będę też jutro. Z czasem zdobyłam jej zaufanie – opowiada Małgorzata Miodyńska, opiekunka.

Kobieta podkreśla, że praca z seniorami daje jej spełnienie.

- Traktuję ją jak babcię, którą kiedyś miałam. Przyzwyczajam się szybko do starszych osób, potem jak odchodzą to płaczę, przeżywam to bardzo – dodaje pani Małgorzata.

Uwaga! TVN

Uwaga! TVN: Nie żyje rodzeństwo z Płocka. Jak doszło do tragedii?
Uwaga! TVN: Nie żyje rodzeństwo z Płocka. Jak doszło do tragedii?
wideo 2/27

Uwaga! TVN zmieniła życie Pani Danieli

Podczas kolejnej wizyty w domu 80-latki nasz reporter zastał panią Danielę w dobrej formie.

- Daję sobie radę, dzięki panu. Pan mnie zdopingował i teraz muszę jakoś żyć. Od chwili gdy zupę zjadłam z panem, to zmieniłam się niesamowicie – wyznaje 80-latka.

Po emisji naszego pierwszego reportażu zgłosiło się kilka osób, które chciały pomóc pani Danieli. Udało się zorganizować nową pralkę i lodówkę.

- Zadzwoniłam do rodzeństwa, wszyscy od razu przelali pieniądze. Mamy też paczkę dla pani Danieli – mówią młodzi darczyńcy.

Obcy mężczyzna

Kiedy reporter przyjechał z prezentami do pani Danieli, w mieszkaniu zastał mężczyznę trzymającego w ręku torbę. Niespodziewany gość szybko wyszedł. Po chwili okazało się, że półka, na której było jedzenie jest pusta.

- Ten człowiek jest mieszkańcem. Nie ma pracy, chodzi po śmietnikach i on ją wykorzystuje – mówi opiekunka pani Danieli.

Okazało się, że to sąsiad 80-latki, który ma problemy z alkoholem. Pani Daniela pomagała mu przez całe życie i próbuje to robić nadal, mimo tego, że teraz sama potrzebuje pomocy.

- Tak jakoś było mi go żal. Dałam mu sama, on nie zabrał – twierdzi kobieta.

W te święta 80-latka nie będzie sama. Jej opiekunka, przychodzi do niej codziennie.

Również dzisiaj przyniosła pierogi i barszcz z uszkami. Kobiety miały skromną, wspólną Wigilię.

- Kocham życzliwych ludzi – kończy pani Daniela.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Michalina Kobla

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości