Plaga fałszywych miodów w sklepach. "Prawie połowa to podróbki"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
PAP/finanse.wp.pl
Uwaga! TVN: Czy miód, który kupujemy, jest prawdziwy?
Uwaga! TVN: Czy miód, który kupujemy, jest prawdziwy?
wideo 2/4

Fałszywe miody notorycznie sprowadzane są do krajów Unii Europejskiej. - Prawie połowa to podróbki - alarmuje Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). Jak nie dać się nabrać? Czego nie powinny zawierać te słodkie produkty?

Podrabiane miody docierają do Europy

Z 320 przebadanych próbek importowanego miodu, które zostały wybrane losowo, aż 147 z nich zostało uznanych za podróbki - poinformowało Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). Zostały one pobrane na granicach Unii Europejskiej (w okresie od listopada 2021 do lutego 2022).

Większość fałszywych miodów pochodziła z Turcji i Chin. Znajdowały się w nich m.in. syropy cukrowe wytwarzane z ryżu, pszenicy lub buraków cukrowych. Jak przypomina centrum, zgodnie z przepisami europejskimi wszelkie dodatki są zabronione.

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że na opakowaniu powinna znaleźć się nazwa i adres producenta. Trzeba pamiętać, że dobry miód kosztuje. - Nie może być tani - pszczoły przy nim ciężko pracują razem z pszczelarzami, ale jest wielu spryciarzy, którzy go podrabiają - mówiła dziennikarka Violetta Bratuń w Dzień Dobry TVN.

Warto zwrócić też uwagę na konsystencję produktu. - Prawdziwy miód wylewany ze słoja rozlewa się na spodku bardzo powoli, a jego strumień u podstawy przybiera postać piramidki, leje się bardzo spokojną strużką i wyraźnie widać czubek - tłumaczył w naszym programie Jan Gabrukiewicz, redaktor naczelny miesięcznika "Pszczelarz Polski".

Zobacz także:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/finanse.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości