Popularny szlak turystyczny na Giewont został we wtorek otwarty po remoncie. Na końcowym odcinku szlak został zniszczony podczas tragicznej w skutkach burzy, która przeszła nad Tatrami 22 sierpnia, i od tego dnia był zamknięty.
Remont szlaku na Giewont
Remont szlaku na kopułę szczytową Giewontu był planowany przez władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) od dłuższego czasu, ale tragiczna w skutkach burza przyspieszyła tę decyzję. Podczas sierpniowej burzy zniszczone zostały łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Przez pioruny zostały też skruszone skały, po których wiedzie szlak.
Szlak na #Giewont już otwarty.
fot. Marcin Strączek-Helios #TPN pic.twitter.com/lGeyWTTxgv
— TPN (@Tatrzanski_PN) September 24, 2019
"Przy szlaku zainstalowano nowe łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Zostały one zamontowane w miejscu starych, zniszczonych lub zerwanych łańcuchów. Sama ścieżka została ułożona na nowo w starym śladzie. Dotychczasowa ścieżka była już mocno naruszona, nie tylko przez burzę, ale i przez na przykład schodzące tamtędy lawiny. Z kopuły szczytowej zostały usunięte luźne, niestabilne skały, które mogłyby być niebezpieczne dla turystów" – powiedział PAP leśniczy TPN Marcin Strączek–Helios.
Burza w Tatrach - poszkodowani nadal w szpitalu
22 sierpnia tuż po południu nad Tatry nadciągał gwałtowna burza. Pioruny, które uderzały m.in. w Giewont, zabiły cztery osoby w tym dwoje dzieci. Ponad 150 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów zostało rannych, w tym blisko 30 ciężko. Kolejna osoba, w wyniku wyładowań, poniosła śmierć w słowackiej części Tatr. Dwoje ciężko rannych dzieci nadal przebywa w szpitalu.
11-letni chłopiec i 16-letnia dziewczyna wcześniej przebywali na oddziale intensywnej terapii. Obecnie pacjenci przebywają na oddziale chirurgii rekonstrukcyjnej i leczenia oparzeń.
"Rany dzieci nie są jeszcze do końca zagojone. Są to rany zarówno kończyn jak i tułowia. Dzieci pozostaną w szpitalu jeszcze przez najbliższe tygodnie" – ocenił z-ca dyrektora ds. lecznictwa Andrzej Bałaga.
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Gaba Kopyto
Źródło: PAP