Newsy

Koniec działalności pseudo-specjalistów? Ta ustawa w końcu ureguluje status prawny psychologa

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Bezprawnik.pl
Ustawa regulująca status prawny psychologa

Do sejmu trafił poselski projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Ma on m.in. regulować zasady uzyskiwania prawa do zawodu. Czy to szansa na podwyższenie jakości pomocy psychologicznej w Polsce? W jaki sposób ograniczy działania tzw. pseudo-specjalistów? 

Zawód psychologa dla każdego?

Uregulowanie statusu prawnego psychologów od początku spotka się z wieloma przeciwnościami. Co prawda ustawę dotyczącą tych zagadnień uchwalono w 2001 roku, jednak akt prawny wszedł życie dopiero 5 lat później. Kontrowersje budzi również fakt, że do dziś nie została ona wdrożona, a przez 21 lat nie wydano do niej żadnych aktów wykonawczych.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Jakie są konsekwencje tych zaniedbań? Psychologiem może nazywać się każdy, bez względu na posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Ponadto osoba bez kwalifikacji może też przyjmować klientów i otworzyć swój gabinet. Takie nadużycie nie spotka się z karą, ponieważ nie ma na ten moment podstawy prawnej, która by tego zakazywała. Może prowadzić to do wykorzystywania luki prawnej, której jednym z efektów jest obniżenie jakości poziomu pomocy psychologicznej w Polsce.

Uregulowanie statusu prawnego psychologów

Czy sytuacja polskich specjalistów ulegnie zmianie? Jest taka szansa, ponieważ do Sejmu trafił projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Jej celem jest m.in. określenie zasad uzyskiwania prawa do zawodu czy ustalenie zasad dotyczących działalności samorządu zawodowego psychologów. Projekt wprowadza możliwość powołania się na tajemnicę zawodową.

Tytułem psychologa będzie mogła posługiwać się wyłącznie osoba, która uzyska dyplom magistra na kierunku psychologa w Polsce lub za granicą. Według ustawy każdy pacjent będzie mógł sprawdzić swojego specjalistę na regionalnej liście psychologów. W ustawie poruszone są również kwestie działania samorządu. Będzie czuwał nad przestrzeganiem etyki zawodowej, ochroną danych pacjentów czy odpowiednią praktyką zawodową.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Bezprawnik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nicki Lloyd/Getty Images

Pozostałe wiadomości