Newsy

Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Dotyczą m.in. składania wniosków o świadczenie wychowawcze

Newsy

greg801/Getty Images

Rząd planuje wprowadzić zmiany dotyczące świadczenia wychowawczego. Od przyszłego roku ma je przyznawać ZUS, a nie jak dotąd samorząd. Nowelizacja będzie dotyczyła także składania wniosku o 500 plus.

Świadczenie 500+. Rząd planuje zmiany

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", "świadczenie 500+ nie będzie już wypłacane w gotówce ani przekazem pocztowym. Będzie je można otrzymać wyłącznie przelewem na konto. Realizacją programu 500+ przestaną się zajmować samorządy. Zadanie to przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów".

- Ma być wygodniej, bo nie trzeba będzie corocznie składać wniosku o świadczenie. Prawo do 500+ ma się odnawiać na kolejny okres zasiłkowy - podano w dzienniku.

Dodatek dyferencyjny - co to jest

"Rz" informuje, że zapowiedziano też wypłatę świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości ze względu na przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Dodano, że chodzi o sytuacje, gdy jeden bądź więcej członków rodziny mieszka lub pracuje za granicą. - Gdy np. matka mieszka wraz z dziećmi i pracuje w Polsce, a ojciec pracuje za granicą, sytuacja jest jasna – 500+ się należy. Wówczas zasiłki z państwa, w którym mieszka ojciec, będą pomniejszane o kwotę świadczenia wychowawczego. Gdy jednak matka jest bierna zawodowo, sytuacja jest bardziej złożona. Wówczas urząd wojewódzki wysyła zapytanie za granicę, czy państwo, w którym przebywa ojciec dzieci, wypłaca świadczenia rodzinne. Po uzyskaniu odpowiedzi, na którą czeka się nawet kilka miesięcy, w Polsce będzie można wypłacić dodatek dyferencyjny, będący różnicą wysokości zagranicznych świadczeń rodzinnych i tych, które należą się w Polsce - wskazano.

Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Matka oddała dzieci do domu dziecka. "Nie słuchały mnie"

>>> Zobacz także:

Boże Ciało 2021 i długi weekend czerwcowy. Obchody, obostrzenia, otwarte sklepy

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci możliwe jeszcze w czerwcu. "Minister zdrowia tę informację przekaże osobiście"

92-letni Powstaniec Warszawski okradziony. Chciał pomóc, a stracił oszczędności potrzebne mu na operację

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości