Otwarte stoki – jakie zasady obowiązują?
Narciarze i snowboardziści – nadszedł czas, kiedy możecie wrócić na stoki. Decyzją rządu, od 12 lutego obowiązują nowe przepisy rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń. Hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność, przy połowie obłożenia. Otwarte mogą być też stoki narciarskie. Bartek Jędrzejak odwiedził Bałtów i sprawdził jak przebiega otwarcie.
Mamy zimę, bardzo mroźną zimę. Jest śnieg, tego śniegu nie brakuje
- zapowiedział dziennikarz. Czego zatem chcieć więcej? Warunki pogodowe są idealne. W zimowym szaleństwie należy jednak przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. W tym roku ze względu na trwającą pandemię, rozumianym dwojako. Nośmy kaski, uważajmy na innych i nie zjeżdżajmy po alkoholu i zbyt szybko. Dodatkowo stosujmy się do zaleceń dotyczących zdrowia.
- W kolejkach i jadąc na wyciągu mamy na buzi albo maseczkę, albo szalik, albo kominiarkę albo bandankę - zaznacza Bartek Jędrzejak. Po drugie – dystans. - Jak wjeżdżamy krzesełkiem na górę to obok siebie mogą siedzieć tylko osoby z rodziny, osoby, które razem przyjechały, śpią w jednym hotelu. Jeżeli jesteśmy dla siebie osobami nieznajomymi, wtedy musimy jechać osobno na dwóch krzesełkach. (…) Podczas zjazdu można mieć zdjętą maseczkę, ale zazwyczaj temperatura i wiatr są takie, że lepiej twarz zasłaniać – dodaje dziennikarz.
Warto stosować się do zaleceń, ponieważ od tego będzie zależało jak długo stoki będą mogły być otwarte. - Nasze zachowania wpłynął na to, jak będzie wyglądała rzeczywistość w Polsce po tym weekendzie, a w zasadzie po 7 do 10 dniach od tego weekendu, bo te nasze zachowanie w weekend mogą zaowocować za 7, 10 do 14 dni - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Obiekty sportowe ponownie otwarte - na jakich zasadach?
12 lutego oprócz stoków zostały otwarte korty, baseny i obiekty sportowych na świeżym powietrzu. Spragnieni sportu nie zapominajmy o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów rozszerza możliwość prowadzenia działalności sportowej i rekreacyjnej w zakresie:
- współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez odpowiedni polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych;
- organizowania szkoleń i współzawodnictwa w sporcie akademickim realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy;
- organizowania kursów i egzaminów w zakresie uprawnień trenerskich lub instruktorskich o których mowa w art. 41 ustawy o sporcie, a także egzaminów na patenty żeglarskie i motorowodne oraz na licencje motorowodne, o których mowa w ustawie o żegludze śródlądowej;
- otwarcia obiektów sportowych na powietrzu (m.in. orliki, stoki narciarskie, lodowiska itp.) Uwaga! nie dotyczy to obiektów "pod balonem";
- otwarcia kortów tenisowych na otwartym powietrzu, jak i krytych, przy czym na jednym korcie może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 5 osób.
Przypominamy, że działalność aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness jest zawieszona. Powyższe poluzowanie obostrzeń ma charakter warunkowy i zgodnie z zapowiedzią potrwa do 28 lutego.
Zobacz też:
Maryna Gąsienica-Daniel się rozpędza. Kim jest nadzieja polskiego narciarstwa alpejskiego?
W szortach i bez swetrów. GOPR ratował turystów na Babiej Górze: "Nowa moda"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Korytowska
Źródło: PAP