Single pachną inaczej niż żonaci mężczyźni. "Powody są prozaiczne"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
poradnikzdrowie.pl
Badania

Australijscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące różnic w zapachu singli i mężczyzn będących w związku. Uzyskane dane pozwoliły im ustalić, że panowie bez stałych partnerek pachną intensywniej niż ich zajęci koledzy. Dlaczego tak się dzieje?

Zapach ciała a stan cywilny

Naukowcy z australijskiego Macquarie University przeprowadzili badanie dotyczących różnic w zapachu mężczyzn. Porównanie dotyczyło panów będących w związku oraz tych, prowadzących samotny tryb życia. W eksperymencie udział wzięły 82 heteroseksualne kobiety, a jego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Frontiers in Psychology".

Nauka

Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Zadaniem pań była ocena zapachu sześciu mężczyzn. Zebranie tych danych pozwoliło naukowcom wysnuć pewne wnioski. Okazało się, że kobiety czuły silniejszą woń od singli. W ten sposób potwierdzono, że jest ona intensywniejsza niż u panów posiadających już stałą partnerkę.

Czy singiel pachnie inaczej niż zajęty mężczyzna?

Jak tłumaczy jeden z autorów badania Mehmut Mahmut, silniejszy zapach może pomóc się wyróżnić spośród innych i sygnalizować dominację. - Wiemy z poprzednich badań, że wyższy poziom testosteronu wiąże się z intensywniejszym zapachem. Być może single mają wyższy poziom tego hormonu - wyjaśnia w rozmowie z amerykańskim "Newsweekiem".

Autorzy badania podkreślają, że powyższe stwierdzenie nie zawsze sprawdza się w rzeczywistości. Co jeszcze może wpływać na intensywność naturalnej woni? - Powody są prozaiczne. Na przykład, kiedy jesteś w związku, częściej się myjesz (...) - podkreśla ekspert. - Kobiety mają lepszy węch niż mężczyźni, być może w tym leży przyczyna - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/ONOKY - Fabrice LEROUGE

Pozostałe wiadomości