Kobiety mają dość molestowania na siłowni. Policja proponuje rozwiązania

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
ofeminin.pl, bbc.com
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualnyDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Molestowanie, mimo rosnącej świadomości społeczeństwa na ten temat, nadal jest częstym zjawiskiem. Brytyjska policja postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom mieszkanek hrabstwa Nottinghamshire i zaproponowała program "bezpieczniejszych siłowni". Zwiększenie świadomości problemu ma uczulić świadków nadużyć i sprawić, by kobiety czuły się pewniej w miejscach publicznych.

Siłownie bezpieczne dla kobiet

Niestety nadal każdego dnia wiele kobiet doświadcza molestowania fizycznego lub werbalnego w miejscach publicznych. Dzieje się to nie tylko na ulicy czy w komunikacji miejskiej, ale i w biurach, sklepach czy siłowniach. Nachalnie zaczepiane psuło humor, a nawet wpływało na poczucie komfortu, niejednej amatorki sportu.

Z tego powodu policja w Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii wyszła z inicjatywą, która ma pomóc kobietom poczuć się bezpieczniej w kompleksach sportowych. Służby zapowiedziały, iż planują stworzenie "grupy bezpieczniejszych siłowni", gdzie panie nie będą czuły się zagrożone. Użytkownicy oraz pracownicy tych miejsc będą zobowiązani do zaakceptowania tzw. polityki zerowej tolerancji dla molestowania, a trenerzy i trenerki przejdą szkolenia z zakresu przeciwdziałania nadużyciom. Ponadto policja z Nottinghamshire zachęca, by wszelkie przypadki molestowania zgłaszać pracownikom klubu lub odpowiednim służbom.

Wolą nie ćwiczyć, niż zostać poniżone

Choć mogłoby się zdawać, że niewinne zaczepki na siłowni nie mają szkodliwych konsekwencji, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, a statystyki nie pozostawiają złudzeń. Według brytyjskiego badania przeprowadzonego przez DNA Lean w 2021 roku 73 procent ankietowanych z 400 kobiet przyznało, że nie czuje się komfortowo podczas ćwiczeń na siłowni. Jako główną przyczynę wskazywano "uporczywe gapienie się" oraz niestosowne komentarze. Ankietowane wspomniały również o robieniu zdjęć bez zgody czy śledzeniu ich samochodem po opuszczeniu siłowni, co ostatecznie – odbiera chęci do podejmowania wysiłku fizycznego w takich ośrodkach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: ofeminin.pl, bbc.com

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości