Newsy

Królowa Elżbieta II uczciła 100. rocznicę urodzin księcia Filipa. Zasadziła niezwykłą różę

Newsy

cover video/x-newsKrólowa Elżbieta II, książę Filip

W czwartek, 10 czerwca, książę Filip skończyłby sto lat. Aby uczcić urodziny zmarłego w kwietniu małżonka, królowa Elżbieta II zasadziła na zamku w Windsorze nowo wyhodowany gatunek róży.

Setne urodziny księcia Filipa

Róża jest prezentem od Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS), a wyhodowała ją firma Harkness Roses, która hoduje i uprawia brytyjskie róże od 1879 roku. Opublikowane przez Pałac Buckingham zdjęcia pokazują, jak królowa - ubrana w niebieską sukienkę i w okularach przeciwsłonecznych - odbiera Różę Księcia Edynburga z rąk prezesa RHS Keitha Weeda, a następnie przygląda się, jak główny ogrodnik zamku w Windsorze Philip Carter sadzi w jej imieniu maleńki krzew w pasie róż w ogrodzie na wschodnim tarasie. Upamiętnienie miało miejsce w zeszłym tygodniu.

Firma Harkness Roses przekaże 2,5 funta z każdej sprzedanej róży nowego gatunku na Fundusz Żywego Dziedzictwa Nagrody Księcia Edynburga, który pomoże młodym ludziom ze wszystkich środowisk wziąć udział w programie nagród młodzieżowych ustanowionym przez Filipa w 1956 roku. Od jego śmierci fundusz zebrał już pół miliona funtów.

Śmierć księcia Filipa

Książę Filip, który był małżonkiem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł na zamku w Windsorze 9 kwietnia 2021 roku, na dwa miesiące i jeden dzień przed swoimi setnymi urodzinami.

Po jego śmierci królowa powróciła do swoich pełnienia oficjalnych obowiązków i w niedzielę na zamku w Windsorze przyjmie prezydenta USA Joe Bidena i jego żonę Jill.

Zobacz wideo: Rodzina królewska pożegnała księcia Filipa

Zobacz także:

Zosia Zborowska-Wrona i Ola Domańska sprzeciwiają się hejtowi w sieci. "Po raz kolejny zostałyśmy ocenione przez pryzmat naszego wyglądu"

Gwiazdy o sile przyjaźni. Michał Koterski: "Kiedy byłem na dnie i nikt z show biznesu nie chciał splunąć w moją stronę, oni byli przy mnie"

Nie była gruba, a tak ją nazywali. Victoria wiele przeszła, by zaakceptować swój wygląd

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: cover video/x-news

Pozostałe wiadomości