Newsy

Schrony w Polsce - w jakim są stanie i ile ich jest?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
wp.pl
schron dla ludności cywilnej

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował w październiku, że rozpoczyna się inwentaryzacja stanu schronów i miejsc schronienia na terenie całego kraju. Ile tego typu obiektów posiada Polska?

Ile schronów jest w Polsce? Inwentaryzacja MSWiA

Wiceminister MSWiA poinformował w poniedziałek 10 października w Polsat News, że we wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej w Polsce rozpoczęto inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia. Było to związane z działaniami związanymi z podstawami ochrony ludności i obrony cywilnej. Na terenie całego kraju ma być łącznie 62 tysiące tego typu obiektów, ale nie wszystkie spełniają swoje funkcje. Dokładne wyniki inwentaryzacji i potrzeb w tym zakresie zostaną wypracowane jeszcze w tym roku.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

-Strażacy sprawdzają, w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, żeby je przystosować do użytku – wyjaśnił wiceminister Maciej Wąsik.

Zapewnił również, że Polska nie jest w żaden sposób zagrożona, podkreślające, że "jesteśmy w NATO, jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Nie jesteśmy uczestnikami tej wojny, choć mocno wspieramy Ukrainę, ale Polska jest krajem bezpiecznym" .

Inwentaryzacja schronów. Współpraca polskich i ukraińskich strażaków

Inwentaryzacja schronów i innych miejsc schronienia to działanie rutynowe, które zostało wcześniej zaplanowane. Akcja ma potrwać dwa miesiące. Mają być wizytowane także inne obiekty, które będzie można w razie konieczności przystosować do ochrony ludności. Zajmująca się tym straż pożarna ma ściśle współpracować z innymi jednostkami ochrony cywilnej oraz samorządami. Po zakończeniu inwentaryzacji mają zostać podane oficjalne komunikaty. Wiceminister Wąsik dodał również, że polska straż pożarna blisko współpracuje ze strażakami ukraińskimi i ma miejsce wymiana doświadczeń w zakresie obrony cywilnej.

-Przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze. Do tego jesteśmy zobowiązani. Jesteśmy do nich przygotowani, choć istnieje małe prawdopodobieństwo, że one nastąpią – podsumował wiceszef MSWiA.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wang Yukun/Getty Images

Pozostałe wiadomości