Newsy

Rak piersi najczęstszym nowotworem na świecie. Jakie są główne przyczyny wzrostu zachorowań?

Newsy

Rak piersi, badania, mammografia

Rak piersi stał się najczęściej występującym nowotworem. Jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań na ten typ raka jest coraz częściej występująca wśród kobiet otyłość.

Rak piersi najczęstszym nowotworem na świecie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na raka piersi przypada prawie 12 proc. wszystkich nowotworów na świecie. W 2020 r. wykryto 2,3 mln przypadków tego nowotworu. Rak ten stał się najczęściej występującym nowotworem zarówno wśród kobiet, jak i wśród wszystkich chorób nowotworowych – powiedział ekspert WHO do spraw nowotworów Andre Ilbawi.

Rak piersi wyprzedził raka płuca, który przez ostatnie dwie dekady był najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Rak płuca nadal jednak pozostaje najbardziej śmiertelnym nowotworem. Na trzecim miejscu wśród najczęściej występujących nowotworów jest rak jelita grubego.

Zdaniem Andre Ilbawiego jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań na raka piersi jest coraz częściej występująca wśród kobiet otyłość. Podobnie jest w przypadku raka jelita grubego. Podejrzewa się, że ten nowotwór jest związany zarówno z narastającą na cały świecie otyłością, jak i dietą bogatą w produkty mięsne, a ubogą w zawierające błonnik warzywa i owoce.

Wzrost zachorowań na nowotwory

Ryzyko zachorowania na nowotwory zwiększa się wraz z wiekiem. Ponieważ przeciętna długość życia wzrasta, również nowotwory częściej występują – podkreśla Andre Ilbawi. W 2020 r. zachorowało 19,3 mln osób, a w 2040 r. ma być już prawie 30 mln zachorowań.

WHO wylicza, że co trzeci zgon z powodu nowotworów związany jest z paleniem tytoniu, otyłością, spożywaniem zbyt małej ilości warzy i owoców, małą aktywnością fizyczną oraz nadużywaniem alkoholu.

Organizacja zwraca też uwagę, że pandemia COVID-19 w 2020 r. jeszcze bardziej pogorszyła walkę z chorobami nowotworowymi. Jest to spowodowane zakłóceniami w terapii, jak i w badaniach profilaktycznych, takich jak cytologia, mammografia i kolonoskopia.

>>> Zobacz także:

Mistrzyni olimpijska o walce z rakiem szyjki macicy: "Była wielka złość, że choroba się tak szybko rozwinęła"

Natalia Dawidowska z "Big Brothera" prosi o pomoc finansową w walce z rakiem. "Wydatki mnie przerosły"

Zygmunt Chajzer po operacji wraca do zdrowia. To Filip uparł się, żeby zrobił badania: "Ojciec, idziesz do urologa. Nie ma wyjścia"

Profilaktyka raka prostaty. Zobacz wideo:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości