Newsy

Znani artyści, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim: Kwiatkowska, Niemczyk, Łapicki. Kto jeszcze?

Newsy

Aktualizacja:
Irena Kwiatkowska

Szacuje się, że do walki w Powstaniu Warszawskim stanęło około 50 tys. osób, niektórzy stali się później sławni także poprzez swoje dokonania w świecie sztuki. Wykazali się niezwykłą odwagą i patriotyzmem. Po 1945 roku stali się wielkimi gwiazdami teatralnymi i filmowymi. Czym się zajmowali w czasie powstania?

78. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godzinie 17:00. Uczestnicy zrywu wystąpili zbrojne przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Bezpośrednie dowództwo nad oddziałami Okręgu Warszawskiego AK sprawował płk dypl. Antoni "Monter" Chruściel . Do walki stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej. Wydarzenia trwały 63 dni i zakończyły kapitulacją 3 października 1944 r. z powodu znacznej przewagi sił niemieckich. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii.

Janusz Maksymowicz
Janusz Maksymowicz Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego / Espreso

W Powstaniu Warszawskim wzięło udział wielu znanych Polaków, którzy po zakończeniu II wojny światowej zrobili wielką karierę.

Znani Polacy, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim

Alina Janowska była znakomitą polską aktorką. Wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Jako ochotniczka została łączniczką dowództwa batalionu "Kiliński". Przyjęła pseudonim "Alina", ale mówiono do niej również "Setka". Na służbie pozostała aż do 4 października 1944 roku.

Irena Kwiatkowska w czasie II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej i uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka, miała pseudonim Katarzyna. Grała też w teatrze powstańczym w szpitalach i piwnicach. Żyła 98 lat, zmarła w 2011 roku.

Leon Niemczyk urodził się w grudniu 1923 roku. W czasie II wojny światowej pracował w biurze kreślarskim, ukończył również podchorążówkę AK. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, miał niespełna 21 lat. Zajmował się m.in. przeprowadzaniem ludzi kanałami. Był jednym z najpopularniejszych aktorów polskiej kinematografii. Zagrał w ponad 500 filmach.

Danuta Szaflarska pod pseudonimem "Młynarzówna" brała udział w Powstaniu Warszawskim. Działała jako łączniczka. Pierwszej nocy powstania budowała barykady w Śródmieściu.

- Miałam to szczęście, że nikt z moich najbliższych nie zginął ani nie został ranny, ale gdy przypominam sobie czas Powstania Warszawskiego, to trudno mi dziś zrozumieć, jak udało nam się przetrwać tę gehennę aż 63 dni. Okazuje się, że człowiek jest w stanie przywyknąć do wszystkiego. Nabiera z czasem jakiejś twardości, odporności - wspominała Szaflarska w 2002 roku w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Andrzej Łapicki walczył w powstaniu w Oddziale VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - "brygada teatralna" Leona Schillera.

Henryk Chmielewski wielu znany jest jako Papcio Chmiel, autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A’Tomek". W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK "Garłuch". Miał pseudonim Jupiter. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Małgorzata Lorentowicz, a właściwie Janina Lorentowicz-Janczar, od 1942 działała w Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w zgrupowaniu Kryska. Nosiła wtedy pseudonim Duda. Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, a także otrzymała złotą odznakę honorową za zasługi dla Warszawy.

Krystyna Zachwatowicz-Wajda jest profesorem nauk plastycznych, a także scenografką teatralną i filmową. Jej mężem był wybitny polski reżyser Andrzej Wajda. W czasie II wojny światowej była członkinią Szarych Szeregów, brała też udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka i łączniczka Harcerskiej Poczty Polowej.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości