Szacuje się, że do walki w Powstaniu Warszawskim stanęło około 50 tys. osób, niektórzy stali się później sławni także poprzez swoje dokonania w świecie sztuki. Wykazali się niezwykłą odwagą i patriotyzmem. Po 1945 roku stali się wielkimi gwiazdami teatralnymi i filmowymi. Czym się zajmowali w czasie powstania?
Nie od dziś wiadomo, że Filip Chajzer uwielbia angażować się w sprawy istotne społecznie. Nie po raz pierwszy także jego nazwisko pojawia się w kontekście upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Prowadzący Dzień Dobry TVN poinformował właśnie, że zagrał w filmie, który opowiada o ludziach, żyjących w czasach tego wielkiego zrywu niepodległościowego.
Powstanie warszawskie, największy zryw wolnościowy w historii II wojny światowej bitwa i jedno z najważniejszych dokonań Armii Krajowej, przyniosło mieszkańcom Mazowsza wiele bólu i cierpienia. Szacuje się, że w ciągu 63 dni w walce o wolność zginęło 18 tys. żołnierzy i nawet 200 tys. cywilów. I choć z dzisiejszej perspektywy trudno w to uwierzyć, w czasie zrywu w okupowanej Warszawie toczyło się życie i, jak mówią sami powstańcy, "była miłość".
Na zdjęciach Agnieszka Więdłocha, Karolina Gorczyca, Olga Bołądź, Antek Pawlicki i Adam Fidusiewicz. Gwiazdy zapozowały do niezwykłego kalendarza, który łączy pokolenia i wspiera najmłodszych. O szczytnym celu, jaki im przyświeca, uczestnicy akcji opowiedzieli w naszym programie.
Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła całą Polską. Na swojej drodze spotkał jednak ludzi, którzy ruszyli mu na ratunek. Teraz sam zaczął pomagać. Wraz z braćmi Collins rozwozi posiłki dla powstańców.
Filip Chajzer: "Jeśli jest gdzieś, ktoś, kto nas teraz ogląda i chciałby jeszcze raz spojrzeć na wyniki badań Wiktora, podjąć jeszcze jedną próbę, to prosimy o to z całego serca". Największym marzeniem małego Wiktora, który choruje na białaczkę, była wycieczka do Warszawy i spotkanie z powstańcami. Filip Chajzer zaprosił chłopca do Warszawy i zorganizował mu wycieczkę po stolicy i naszym zdaniem, ze swojego zobowiązania wywiązał się na medal!
Na spacer śladami Powstania Warszawskiego zabrała dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego porucznik Janina Rożecka ps. "Dora". Miała 22 lata, gdy przystąpiła do Powstania Warszawskiego. Teraz Pani Janina ma prawie 95 lat i do niedawna pracowała jeszcze w sekretariacie szkoły średniej. Pokazała Marcinowi, gdzie zaklinował się ranny Niemiec, gdzie zakopała odciętą nogę rannego powstańca i, gdzie leżała pięć godzin pod ostrzałem. - To wszystko działo się pod ostrzałem pocisków i samolotów. Nie wiem, widocznie tak mi było przeznaczone, żebym żyła, żebym wszystko Wam mogła opowiedzieć - mówi Pani Janina Rożecka.
Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer udowadnia, że popularność można wykorzystywać w słusznym celu. Tym razem postanowił pomóc Powstańcom Warszawskim i zebrać dla nich, wspólnie z Wami, pieniądze na leki, czynsz i zakupy. Osoby, które wpłacą najwięcej osobiście oprowadzi po Muzeum Powstania Warszawskiego. Gośćmi Filipa Chajzera byli: Hanna Stadnik "Hanka", sanitariuszka Powstania Warszawskiego i Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Ile pieniędzy jest już na koncie? I do kiedy trwa zbiórka?