Lek na COVID-19 wyprodukowany przez Biomed Lublin miał być przełomowym, a jednocześnie niezwykle dochodowym odkryciem. Preparat, który mógł zmienić oblicze walki z pandemią, nie przeszedł pomyślnie badań klinicznych. Spółka biotechnologiczna ze wschodu Polski odnotowała spadek cen akcji, nie zamierza jednak zupełnie rezygnować z pracy nad projektem. Przekonują o tym jej przedstawiciele.
Lek Biomedu nie przeszedł badań klinicznych
Lek Biomedu Lublin produkowany z osocza ozdrowieńców stanowił obietnicę poprawy sytuacji pandemicznej w Polsce i na świecie. Praca nad realizacją przełomowego projektu przypadła w udziale aż trzem podmiotom, a deklaracje przedstawicieli lubelskiej spółki dawały nadzieję na gwałtowne zmiany w systemie leczenia osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Za sprawą podniosłych zapowiedzi, istotnie wzrosła także wartość akcji Biomedu. Hossa nie potrwała jednak długo, przerwały ją wyniki testów w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie.
Przedstawiciele spółki oznajmili, że lek na COVID-19, który jeszcze we wrześniu 2020 r. wydawał się być przełomowym odkryciem w walce z pandemią, nie przeszedł pomyślnie badań klinicznych. Nie oznacza to jednak, że prace nad projektem zostaną przerwane. W komunikacie giełdowym Biomed Lublin zapewnił, że jest gotów na kontynuację współpracy w ramach konsorcjum lub w innej formie jako dostawca technologii i produktu do dalszych testów.
Zobacz wideo: Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Biomed odnotowuje straty
Niekorzystny wynik badań przeprowadzonych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie przełożył się na gwałtowny spadek kursu spółki. Komunikat o niepowodzeniu prac nad polskim lekiem na COVID-19 wywołał natychmiastową reakcję inwestorów, akcje Biomedu Lublin na warszawskiej giełdzie potaniały o ponad 25 proc.
Lubelska spółka biotechnologiczna angażuje się również w realizację innych projektów. Obok leku na COVID-19, który jak dotąd nie przyniósł jej przedstawicielom oczekiwanych zysków, na liście produktów opracowywanych przez Biomed można wymienić między innymi szczepionkę przeciwgruźliczaą BCG 10 oraz lek Onko BCG.
Zobacz także:
- Dzieci między 5. a 11. rokiem życia mogą być szczepione przeciwko COVID-19. Kiedy ruszą szczepienia w Polsce?
- Osoby niezaszczepione na celowniku Ministerstwa Zdrowia. Czego powinny się spodziewać?
- Plaga fałszywych certyfikatów covidowych. "To nie może być bezkarne"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: strefainwestorow.pl, money.pl
Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Zubkov/Getty Images