Newsy

Dzieci między 5. a 11. rokiem życia mogą być szczepione przeciwko COVID-19. Kiedy ruszą szczepienia w Polsce?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Chłopiec, który jest szczepiony

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała, że dzieci miedzy 5. a 11. rokiem mogą być szczepione przeciwko COVID-19. Zgodnie z jej rekomendacją będą otrzymywały preparat opracowany przez firmy BioNTech i Pfizer. Kiedy szczepienia najmłodszych rozpoczną się w Polsce?

Dzieci między 5. a 11. mogą być szczepione przeciwko COVID-19

Europejska Agencja Leków uznała, że korzyści ze stosowania preparatu Comirnaty u dzieci w wieku od 5 do 11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego COVID-19. U dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty, opracowanej przez BioNTech i Pfizer, będzie niższa (10 µg), niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni. - Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych; obejmują m.in. zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze - informuje Agencja. - Główne badanie u dzieci w wieku od 5 do 11 lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na produkt Comirnaty, podany w niższej dawce (10 µg) w tej grupie wiekowej, była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu wyższej dawki (30 µg) osobom starszym w wieku 16-25 lat (na podstawie poziomu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2) - przekazała EMA. - Skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u prawie 2000 dzieci w wieku od 5 do 11 lat, u których nie wystąpiły objawy wcześniejszego zakażenia. Dzieci te otrzymywały szczepionkę lub placebo (zastrzyk pozorowany). Spośród 1305 dzieci otrzymujących szczepionkę u trzech rozwinął się COVID-19 w porównaniu z 16 z 663 dzieci, które otrzymały placebo. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była w 90,7 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu COVID-19 (chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 67,7 proc. do 98,3 proc.) - podała agencja. EMA prześle teraz swoje zalecenie do Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję.

Zobacz wideo: Tłumy dziecięcych pacjentów z COVID-19 i RSV

Tłumy dziecięcych pacjentów z COVID-19 i RSV
Tłumy dziecięcych pacjentów z COVID-19 i RSV Źródło: x-news/TVN24

Kiedy w Polsce szczepienia dzieci między 5. a 11. rokiem życia?

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z PAP-em powiedziała, że pierwsze szczepienia dzieci w tej grupie wiekowej rozpoczną się najprawdopodobniej pod koniec grudnia. - Na początku szczepionek będzie niewiele. Jest więc nadzieja na duże zainteresowanie, gdyż będzie to w pierwszym okresie towar reglamentowany - podkreśliła specjalistka. Przyznała, że lekarki z nią pracujące z utęsknieniem czekają na możliwość zaszczepienia swoich dzieci. Rodzice pacjentów, których leczy, są w tej sprawie podzieleni. - Część ludzi chce szczepić dzieci, bo jest już bardzo mocno zmęczona kolejnymi kwarantannami szkolnymi. Bo będzie rzeczywiście tak, że dzieci zaszczepione zostaną z obowiązku kwarantanny zwolnione - wskazała prof. Marczyńska.

Jak zapewniła, będzie namawiała każdego rodzica do zaszczepienia dziecka. - Pozwoli to ustabilizować pracę szkół, życie rodzinne, ale i być może w końcu pozwoli przeciąć łańcuch zakażeń. Każda kolejna zaszczepiona osoba w populacji przyspiesza koniec tej pandemii. Szczepionka ochroni dzieci przed hospitalizacją z powodu zakażenia wirusem SARS-COV-2. A rzeczywiście w tej fali objawowych zakażeń wśród dzieci, którym trzeba udzielić pomocy w szpitalu, jest zdecydowanie więcej niż wcześniej - podsumowała prof. Marczyńska.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ridvan_celik/Getty Images

Pozostałe wiadomości