Złe wieści dla samotnych rodziców? Wprowadzono poprawkę "antyrozwodową"

Rozwód
Rozwód
Źródło: mofles/Getty Images
Rodzice samotnie wychowujący dziecko prawdopodobnie będą musieli przygotować się na zmiany związane z rozliczaniem podatku dochodowego. Zamiast obecnego sposobu jego wyliczania, ma zostać wprowadzona ulga podatkowa. Zdaniem niektórych komentatorów takie rozwiązanie ma zmniejszyć liczbę rozwodów. "Polski ład" i nowe podatki

Sejm pracuje nad "Polskim ładem", czyli zbiorem zmian w podatkach, jakie chce wprowadzić rząd. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Jednak część posłów wraz z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej - uznali, że takie rozwiązanie mogłoby zwielokrotnić zysk samotnych rodziców w stosunku do korzyści, jakie będą mogli uzyskać małżonkowie z dziećmi.

- Stan ten może implikować daleko idące skutki społeczne w postaci wzrostu liczby rozwodów warunkowanych względami ekonomicznymi - czytamy w uzasadnieniu poprawki.

Obecnie - jak pisze dziennikarka Wysokich Obcasów, Natalia Waloch - "samodzielni rodzice rozliczają się wspólnie z dzieckiem. Dzięki temu przy rozliczaniu podatku do ich portfeli wpada raz w roku kwota średnio wynosząca 1154 zł (bardzo zamożni dostają więcej, wyjątkowo źle sytuowani - mniej)". Zamiast obecnego sposobu wyliczania podatku przez samotnych rodziców, wprowadzona ma być ulga podatkowa. Polegać ona będzie na odliczeniu od podatku kwoty 1500 zł.

Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej twierdzi dodatkowo, że kwota ta jest nieznacznie wyższa od obecnej korzyści (wynoszącej średnio 1154 zł), którą uzyskuje osoba samotnie wychowująca dzieci i opodatkowująca się w sposób preferencyjny.

Zdaniem natomiast Barbary Sochy, pełnomocniczki rządu ds. polityki demograficznej oraz podsekretarka stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, proponowana zmiana znacznie poprawi sytuację finansową matek: - Przy zarobkach np. 7 tys. zł dotychczasowa korzyść – 552 zł – zostaje zastąpiona ulgą 1500 zł - napisała na Twitterze.

Ulga dla rodzin wielodzietnych

Rodzice czworga i więcej dzieci będą zwolnieni z podatku, podobnie jak to ma miejsce w przypadku PIT dla młodych. Jak głosi poprawka zaakceptowana przez komisję finansów publicznych, rodzice co najmniej czworga dzieci mieliby dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tys. zł. W praktyce więc każdy z nich do nowej kwoty wolnej od podatku, czyli 30 tys. zł, mógłby doliczyć jeszcze 85 tys. zł (razem 115 tys. zł). Z takiego rozwiązania skorzystać ma ok. 55 tys. rodzin. Koszt dla budżetu to ponad 300 mln zł.

Zobacz też:

Reporter: Oskar Netkowski

Źródło: Wyborcza/Wysokie Obcasy

Źródło zdjęcia głównego: mofles/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości