Rodzina Piotra Szczepanika poinformowała o dacie pogrzebu muzyka. Artysta zostanie pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. Krewni wystosowali też prośbę do żałobników.
Pogrzeb Piotra Szczepanika
Ostatnie pożegnanie piosenkarza, gitarzysty, aktora Piotra Szczepanika - wykonawcy tak słynnych ballad jak "Kochać", "Goniąc Kormorany" i "Żółte kalendarze" - odbędzie się 31 sierpnia na Cmentarzu na Starych Powązkach w Warszawie.
Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w Archikatedrze Lubelskiej dnia 31 sierpnia 2020 roku o godzinie 14.00. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Powązkowskim (czwarta brama) w Warszawie tego samego dnia o godzinie 18.00
- podała rodzina zmarłego.
Krewni poprosili też, by osoby, które wezmą udział w pogrzebie, nie kupowały kwiatów, a pieniądze przeznaczyły na pomoc Fundacji Onkologii Lubelskiej "Razem".
Piosenkarz, gitarzysta, aktor Piotr Szczepanik - wykonawca jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości "Kochać", a także takich utworów jak "Goniąc Kormorany" i "Żółte kalendarze" zmarł w czwartek 20 sierpnia br. po wielu latach zmagań z chorobą. Miał 78 lat.
Twórczość Piotra Szczepanika
Piotr Szczepanik urodził się 14 lutego 1942 roku w Lublinie. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 roku. W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy "Popierajmy się".
Również w latach 70. Piotr Szczepanik zaczął zajmować się piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie. "Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", "Nigdy więcej" to utwory, które zna cała Polska. Piotr Szczepanik wylansował ballady, które obecnie można określić standardami polskiej piosenki.
W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.
Zobacz też:
"Kiedyś było jakoś fajniej". Antoni Królikowski wspomina ojca w dniu jego urodzin
Kora. Ikona polskiego rocka we wspomnieniach rodziny i przyjaciół
Zobacz wideo: Wspomnienie Jana Kobuszewskiego
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jan KUCHARZYK