Nadchodzą niesamowite zjawiska. Przed nami Pełnia Robaczego Księżyca i inne "cuda"

Pełnia Księżyca
Nadchodzą niesamowite zjawiska. Przed nami Pełnia Robaczego Księżyca, a wraz z nią inne "cuda"
Źródło: Herzstaub/Getty Images
Przed nami niesamowite zjawiska na niebie. Część z nich może wpływać na nasze samopoczucie. Nadchodzi Pełnia Robaczego Księżyca, półcieniowe zaćmienie Księżyca, a do tego Merkury wkrótce wkroczy w retrogradację. 

Nadchodząca pełnia w marcu - Pełnia Robaczego Księżyca

Przed nami marcowa pełnia księżyca, nazywa Pełnią Robaczego Księżyca. Jej nazwa pochodzi z wierzeń rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. W tym czasie, kiedy topniał śnieg i zima odpuszczała, na powierzchnię ziemi wydostawały się dżdżownice i inne robaki. A te pozostawiały liczne ślady.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Astronomia i kosmos

Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana

Marcowa pełnia nazywana jest również Czystą, Śmierci i Skrzypiącej.

Nadchodząca marcowa pełnia uściśli się 25 maca o godzinie 08:01. Zjawisko będzie można obserwować, jeśli pogoda dopisze i nie będzie dużego zachmurzenia.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca

W tym roku marcowa pełnia zbiegnie się z niesamowitym zjawiskiem, jakim jest półcieniowe zaćmienie Księżyca. Jest to sytuacja, kiedy Luna przemieszcza się w półcieniu Ziemi. W efekcie do Księżyca dociera tylko część światła słonecznego, przez co tylko jej fragment wydaje się ciemniejszy. Jest to trudniejsze do obserwacji zjawisko.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce tego samego dnia, co pełnia - w poniedziałek 25 marca, o godzinie 7:12 czasu uniwersalnego. W Polsce będzie to godzina 8:12, jednak zjawisko to nie będzie widoczne z naszego kraju.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca będą mogli obserwować mieszkańcy wschodniej Australii, obu Ameryk, Grenlandii, krańców wschodniej Azji, zachodniej Afryki i zachodniej części Europy.

Nadchodząca retrogradacja Merkurego w znaku Barana

Już za chwilę rozpocznie się również ruch wsteczny Merkurego. Pierwsza wiosenna w tym roku retrogradacja będzie trwała od 1 kwietnia do 25 kwietnia. Do tego zjawisko będzie miało miejsce w znaku Barana.

Podczas retrogradacji planet obserwuje się optyczny ruch w kierunku przeciwnym do ruchu ziemi. Jest to jedynie złudzenie, wynikające z różnicy długości orbit wokół Słońca, po których poruszają się planety, a także z innej prędkości tychże ciał niebieskich.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości