Choć zarówno chalcedon, jak i kyanit występują w kilku różnych barwach, najczęściej spotykane egzemplarze mają odcienie niebieskie i granatowe. Nie bez powodu często więc mówi się o nich jako o niebieskich kamieniach szlachetnych. Mogą być elementami biżuterii lub talizmanami.
Kyanit i chalcedon to kamienie cenione nie tylko z uwagi na ich piękno i możliwości wykorzystania do tworzenia biżuterii, ale także ze względu na cenne właściwości. Niektórzy uważają, że mają one magiczne moce uzdrawiania, dzięki którym można pokonać różne bóle i dolegliwości. Każdy, kto wierzy w energię kamieni i ich działanie ochronne, powinien bliżej przyjrzeć się charakterystyce kyanitu i chalcedonu.
Jak wygląda chalcedon? Charakterystyka
Mianem chalcedonu określa się nie tylko najpopularniejszy typ kamienia szlachetnego, jakim jest chalcedon właściwy, ale także inne kamienie przynależące do grupy kwarców, takie jak krzemień, agat czy onyks. W naturalnym środowisku chalcedon występuje na obszarze Europy centralnej, wschodniej i południowej, a także w Stanach Zjednoczonych, niektórych krajach Ameryki Łacińskiej oraz w Afryce. Kamienie wydobywane są najczęściej ze skał wulkanicznych i osadowych.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Astrologia i ezoteryka
Astrologia i ezoteryka
W nieprzetworzonym, surowym stanie, chalcedon ma delikatny połysk i jest raczej uznawany za kamień matowy. Może występować w wielu odcieniach, zdarzają się także egzemplarze bezbarwne. W przypadku wykonywania biżuterii z chalcedonu często stosuje się sztuczne barwniki, które są łatwo wchłaniane przez kamienie i zmieniają ich naturalny kolor.
Kyanit – opis kamienia szlachetnego
Kyanit, znany również jako cyjanit, jest jednym z najbardziej znanych w Polsce minerałów, także wydobywanym na terenie kraju. Jego złoża występują również w Rosji, Francji, Austrii, Szwajcarii, Australii oraz Kenii i innych krajach afrykańskich. Kamienie najczęściej mają kolor niebieski, często jednak różnią się one między sobą odcieniem – kyanity mogą być zarówno jasnoniebieskie, jak i ciemnogranatowe. Spotykane są także egzemplarze zielone, białe oraz szare.
Chalcedon i kyanit – jakie mają właściwości?
Kyanit to kamień polecany wszystkim, którzy zajmują wysokie stanowiska i potrzebują wsparcia w prowadzeniu negocjacji oraz podczas wystąpień publicznych. Stosowany jest jako talizman, który podnosi umiejętności społeczne, zwiększa pewność siebie oraz charyzmę.
Pomaga radzić sobie z codziennymi problemami i zachować rozsądne podejście do życiowych zmian. Kyanity często traktowane są jako kamienie przynoszące spokój i harmonię, dzięki którym łatwiej dojść do kompromisu i osiągnąć równość, a także umacniać więzy (zarówno te zawodowe, jak i rodzinne).
Chalcedon jest z kolei kamieniem równowagi, który pomaga osiągnąć złoty środek w zachowaniu i myśleniu. Świetnie sprawdza się u osób, które potrzebują więcej wiary w siebie i motywacji, żeby osiągnąć jakiś cel. Niebieski chalcedon często wykorzystywany jest jako element biżuterii, m.in. bransoletek i kolczyków, dzięki czemu zawsze można mieć go przy sobie i korzystać z jego energii.
Polecany jest wszystkim, którzy mają problemy z asertywnością i są zbyt ulegli. Chalcedon jest również kamieniem sprawiedliwości, dlatego powinny docenić go osoby, które często muszą rozwiązywać spory czy brać udział w rozprawach sądowych.
Zastosowanie chalcedonu w medycynie alternatywnej
Niektórzy wierzą w moc uzdrawiania chalcedonu. Kamień ten już w przeszłości stosowany był jako „naturalny lek” na bóle gardła oraz migdałków, często wykorzystywano go także podczas leczenia innych problemów z górnymi drogami oddechowymi.
Przypisuje się mu również działanie uśmierzające ból mięśni, zwłaszcza w okolicy szyi oraz ramion, a także właściwości antydepresyjne, uspokajające i relaksujące. Bywa stosowany przez kobiety, które chcą zwalczyć nieprzyjemne objawy menopauzy.
Niebieski chalcedon ma za zadanie chronić przed zapaleniami, zakażeniami oraz infekcjami i wzmacniać odporność organizmu.
Kyanit – działanie kamienia a medycyna niekonwencjonalna
Kyanit to kamień, który najbardziej znany jest z przypisywanych mu właściwości stymulujących pracę mózgu. W medycynie niekonwencjonalnej stosuje się go także w celu poprawienia koncentracji oraz regeneracji systemu nerwowego.
Polecany jest wszystkim osobom, które uczą się nowych rzeczy i muszą szybko je przyswoić – kamień nie tylko pomaga zapamiętać nowe informacje, ale także ogranicza zmęczenie, wynikające z intensywnej pracy mózgu. Wśród prozdrowotnych właściwości kyanitu wyróżnia się również zmniejszanie bólów głowy, neutralizowanie objawów astmy oraz alergii na pyłki oraz trawy.
Zobacz także:
- Jakie są właściwości magiczne różowych kamieni? Poznaj rodonit i rodolit
- Znaki zodiaku a kamienie szlachetne i półszlachetne – ich znaczenie w astrologii
- Jakie są właściwości błękitnych kamieni? Poznaj moc szafiru, turkusu i apatytu
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Santiago Urquijo/Getty Images