Paszporty covidowe coraz bliżej. Parlament Europejski: "Negocjatorzy osiągnęli porozumienie"

Paszport covidowy
Paszport covidowy przed wejściem do restauracji
Źródło: LEREXIS/Getty Images
Parlament Europejski poinformował w czwartek, 20 maja, że "negocjatorzy osiągnęli nieformalne porozumienie w sprawie wniosku dotyczącego unijnego certyfikatu cyfrowego COVID". Wstępna zgoda na tak zwane paszporty covidowe została potwierdzona zarówno przez europarlament, Komisję Europejską oraz rzeczniczkę portugalskiej prezydencji.

Paszporty covidowe - jest porozumienie

Parlament Europejski i portugalska prezydencja w Radzie UE przypieczętowali porozumienie w sprawie tak zwanych paszportów covidowych w czwartek (20.05) po południu, po czwartej rundzie negocjacji w tej sprawie. Podobne komunikaty wydała także Komisja Europejska i Ana Ascencao e Silva, rzeczniczka portugalskiej prezydencji.

Paszporty covidowe - jak głosowali Polacy?

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej 8 maja mówiła, że "paszporty covidowe są coraz bliżej realizacji". - Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już niebawem osoby zaszczepione będą mogły swobodnie przekraczać granice. Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja – wskazywała. System natomiast powinien działać już w czerwcu.

Większość polskich europarlamentarzystów głosowała "za". Europosłowie podkreślili, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy.

Paszporty covidowe jako kod QR - w aplikacji lub na papierze

W jakiej formie występować będą paszporty? Wiceminister zdrowia Anna Goławska wyjaśniała w czwartek, że tak zwane paszporty covidowe to będzie łatwy do odczytania kod QR. Powinien być dostępny w specjalnej aplikacji albo w formie papierowej. Nie będzie to jednak warunkiem przemieszczania się w Unii, ale ułatwienie w przemieszczaniu dla jej mieszkańców, w tym dla Polaków.

Wiceminister zapewniła, że w tym kodzie nie będzie "informacji medycznych o samym pacjencie, ale o tym, że dana osoba – jako zaszczepiona, ozdrowiała czy też mająca negatywny wynik testu – jest osobą bezpieczną". - Odczytać kod będzie można za pomocą specjalnej aplikacji i czytników kodów QR, które będą miały odpowiednie służby – mówiła.

Polska zgłosiła Komisji Europejskiej gotowość do przystąpienia do testowania systemu. Testy mają być wyznaczone dla naszego kraju albo od 21, albo 25 maja. Będzie w nich weryfikowane dostosowanie polskiego systemu elektronicznej certyfikacji do standardu wyznaczonego dla wszystkich państw UE.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na TVN24.pl

Zobacz wideo: "Ten certyfikat będzie pomagał w podróżowaniu". Wiceminister zdrowia o tzw. paszportach covidowych

Zobacz więcej:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło: TVN24

podziel się:

Pozostałe wiadomości