Koronawirus

Test po szczepieniu przeciw COVID-19 - czy może dać pozytywny wynik? Wyjaśnia dr Grzesiowski

Koronawirus

Test po szczepieniu przeciw COVID-19 - czy może dać pozytywny wynik? Wyjaśnia dr Grzesiowski

W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami oraz ryzykiem zakażenia już po przyjęciu preparatu. Czy po szczepieniu przeciwko COVID-19 test może wyjść pozytywny? To w naszym programie tłumaczył dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. 

Test na koronawirusa a szczepionka

Wśród pytań od naszych widzów pojawiło się to dotyczące możliwości dodatniego wyniku testu już po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19.

Czy po szczepionce przeciwko COVID-19 test może wyjść pozytywny?

- Zarówno test antygenowy, jaki i genetyczny, czyli PCR nie mogą być dodatnie w wyniku szczepienia. Ale może się zdarzyć, że po szczepieniu ulegliśmy zakażeniu, wtedy testy mogą wyjść dodatnie. Samo szczepienie powoduje wytworzenie przeciwciał, które nie są wykrywane przez ani testy antygenowe, ani PCR - powiedział dr Paweł Grzesiowski. 

Szczepionka przeciw COVID-19 - powikłania

W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce przeciw COVID-19. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej. 

- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych - mówił w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Drąg.

- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
52
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0