Oszustwo na PGE. Jak chronić dane i pieniądze?

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
dobreprogramy.pl
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Cyberprzestępcy zastawili kolejną pułapkę na użytkowników smartfonów. Znowu podszywają się pod PGE. W wiadomości SMS informują o nieuregulowanych rachunkach i grożą odłączeniem prądu. Jak się chronić przed oszustwem na PGE?

Oszustwo na PGE - numery telefonów

CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego poinformował o kolejnej fali SMS-owych ataków. Spamowa kampania podszywania się pod PGE, która trafiała i nadal trafia do użytkowników smartfonów w Polsce, wzorem wielu innych podobnych oszustw, bazuje na mechanizmie wzbudzania niepokoju w potencjalnych ofiarach. Otrzymują one informacje, że niebawem może zostać im odcięty prąd. Aby się upewnić, klikają w przysłany w wiadomości SMS link, co może spowodować utratę danych osobowych oraz pieniędzy. Jednak wiele osób się tego nie spodziewa, ponieważ oszuści podszywają się pod PGE wykorzystując logo i identyfikację graficzną firmy. Fałszywe wiadomości przychodzą z numerów +48576090696 oraz +48793647562, ale należy mieć na uwadze, że mogą posługiwać się również innymi. 

Jak chronić się przed oszustwem na PGE i innymi?

Nie należy otwierać maili i innych wiadomości z obietnicami nagród, nie klikać w podejrzane linki. Numery i adresy mailowe, z których otrzymujemy wzywające nas do działania komunikaty, zawsze należy sprawdzić. Czasami wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę.

Warto również dokładnie czytać treści, ponieważ w wyłudzających wiadomościach nierzadko pojawiają się literówki lub też brak polskich znaków. Polecamy również posiadać na urządzeniach skuteczne oprogramowanie antywirusowe, które potrafi blokować fałszywe linki, chroniąc w ten sposób przed potencjalną utratą danych i pieniędzy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Inne oszustwa stosowane przez cyberprzestępców w ostatnim czasie:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: dobreprogramy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Peter Cade/Getty Images