CSIRT KNF ostrzega przed oszustwami na fałszywe inwestycje. "Można stracić pieniądze"

Oszustwa na inwestycję. CSIRT KNF ostrzega
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi reklamami inwestycji. Oszuści w ten sposób próbują wykraść innym oszczędności. Na co uważać?

Oszuści reklamują fałszywe inwestycje

Oszustwo na inwestycję to jedna z nowszych form wyłudzania informacji i pozyskiwania środków przez cyberprzestępców. Jakiś czas temu podszywali się oni pod Orlen (więcej tutaj: Oszustwo na Orlen. Na czym polega i jak je rozpoznać?). Oszuści nie ustają w swoich staraniach i tym razem stworzyli więcej fałszywych reklam inwestycyjnych. Co gorsza, wyłudzacze nawet dzwonią do swoich ofiar z rzekomą pomocą. 

Jak poinformowało CSIRT KNF na Twitterze, oszuści publikują reklamy fałszywych inwestycji w mediach społecznościowych, a przy tym podszywają się pod pracowników instytucji finansowych, w tym banków i firm inwestycyjnych. Dzwonią i nakłaniają do przelewania środków na wskazane konto bankowe, a także do instalacji aplikacji do zdalnej kontroli. Po jej zainstalowaniu cyberprzestępcy mają dostęp do urządzenia, a dzięki temu mogą zdobyć dane do logowania do bankowości elektronicznej swoich ofiar. W efekcie można stracić pieniądze.

Jak nie dać się oszukać na fałszywe inwestycje?

Oszuści podszywają się między innymi pod PZU, Lawren, czy Bank Pekao. Udostępniają w sieci reklamy, według których można szybko inwestować i otrzymywać nawet 1000% wpłaconej wartości. Takie oferty powinny wzbudzić naszą czujność. Po skontaktowaniu się z ofiarą oferują pomoc i instalację aplikacji, dzięki której zdalnie będą w stanie "pokazać", co trzeba zrobić. W ten sposób zyskują dostęp do urządzenia i mogą obsługiwać je bez wiedzy ofiary.

Jeśli mamy wątpliwości co do wiarygodności rozmówcy, należy natychmiast się rozłączyć - informuje CSIRT KNF w grafice na Twitterze. Aby potwierdzić wiarygodność, powinno się samodzielnie skontaktować z instytucją, która dzwoniła i potwierdzić otrzymane informacje bądź ofertę. Na oficjalnych stronach internetowych można znaleźć numer infolinii w celu upewnienia się i rozwiania wątpliwości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!