Gorące tematy

Oszustwo na czynsz. Uważaj na takie SMS-y

Gorące tematy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Dziennik Zachodni
sms w telefonie

Cyberprzestępcy nie próżnują i wymyślili kolejną metodę oszustwa. Aby wyłudzić dane i pieniądze, tym razem przypominają o rzekomo nieuregulowanym czynszu lub zmianie rachunku bankowego. Na co uważać? Sprawdź szczegóły.

Oszustwo na czynsz

W ostatnim czasie najwięcej przypadków oszustwa na czynsz pojawiło się w Katowicach, ale niewykluczone, że rozprzestrzenią się po całej Polsce. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS, w których podają się za m.in. za Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W ich treści przypominają o konieczności uregulowania opłaty za czynsz i/lub tłumaczą, że w musieli zmienić numer rachunku bankowego. Podają nowy numer konta, na które rzekomo należy przesyłać opłatę za czynsz.

Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych Źródło: Dzień Dobry TVN

KZGM Katowice sprawę zgłosił odpowiednim służbom. Informują też, że nie kontaktują się z lokatorami za pośrednictwem wiadomości SMS i apelują, aby każdy taki incydent zgłaszać policji.

Oszustwo na czynsz. Na co uważać?

Policja i specjaliści od cyberbezpieczeństwa apelują, aby nie klikać w linki przesyłane w podejrzanych SMS-ach, mailach, na komunikatorach. Często kierują one do stron internetowych, które łudząco przypominają zaufane oryginały. Adres internetowy może różnić się jedną literką lub znakiem, na co wiele osób nie zwraca uwagi. Każdą próbę oszustwa należy zgłosić policji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Dziennik Zachodni

Źródło zdjęcia głównego: oatawa/Getty Images

Pozostałe wiadomości