Newsy

Obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów. Polacy otrzymują wezwania na szkolenia

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
portalsamorzadowy.pl
polscy żołnierze maszerują

Rezerwiści w Polsce zaczęli otrzymywać wezwania na obowiązkowe szkolenia wojskowe. Ćwiczenia mają zacząć się w kwietniu w całym kraju. Kogo obowiązują?

Obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów

Wojskowe Komendy Uzupełnień (WKU) od lutego wysyłają polskim rezerwistom wezwania w celu mobilizacyjnego uzupełnienia jednostek wojskowych. Wezwania otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy składali przysięgę i otrzymali przydział mobilizacyjny.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

W związku z wojną w Ukrainie listy wzywające do szkoleń u wielu osób wzbudzają obawy. Sztab Generalny Wojska Polskiego podkreśla jednak, że te działania są rutynowe i wcześniej nie odbyły się ze względu na pandemię, a niepokoje są niepotrzebne.

Nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją w Ukrainie. Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych. Należy podkreślić, że jest to stały element przygotowywania SZ RP do realizacji zadań określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP.

Obowiązkowe ćwiczenia dla rezerwistów - zasady i terminy

Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, prowadzone będą one cyklicznie do 2035 roku.

Kryteria, jakimi kieruje się WKU, to poziom wyszkolenia wojskowego lub kwalifikacje żołnierza rezerwy, a także stan zdrowia i wiek. Istotna jest również odległość miejsca zamieszkania od jednostki wojskowej, do której rezerwista będzie powołany w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wojny.

Wojsko nie ujawnia danych, ilu mężczyzn już otrzymało lub dopiero otrzyma wezwania. Szczegóły dotyczące przygotowania sił zbrojnych do realizacji zadań w przypadku ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny nie mogą być podawane do wiadomości publicznej.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Źródło zdjęcia głównego: arkadiuszkomski/Getty Images

Pozostałe wiadomości