Zakaz parkowania na chodnikach od września - czy to prawda?
Według informacji, do których dotarł portal TVN24, nowe przepisy nie spowodują wprowadzenia zakazu parkowania i nie zmienią obowiązującej możliwości zatrzymywania się lub postoju na drodze dla pieszych. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że: "nowelizowane przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które będą obowiązywały od 21 września br., w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych".
Motoryzacja
Według wyjaśnień wiceministra infrastruktury Rafała Webera, nowe przepisy narzucą zarządcom dróg obowiązek dążenia do projektowania infrastruktury drogowej tak, aby zwiększać bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Nowe przepisy odnośnie chodników
Nowe przepisy mają na celu zlikwidowanie niejasności, jakie do tej pory występowały w prawie odnośnie chodnika. Zgodnie z nimi wprowadzony został podział drogi dla pieszych na trzy części:
- chodnik, który przeznaczony jest tylko dla pieszych, a także osób poruszających się z urządzeniami wspomagającymi ruch,
- pas buforowy, który przylega do chodnika od strony drogi dla rowerów, jezdni lub torowiska tramwajowego (może służyć do postoju lub zatrzymywania się),
- pas obsługujący, który przylega do chodnika od strony tzw. granicy pasa ruchowego. Ten przeznaczony jest do pełnienia innych funkcji niż te, które dopuszcza się do chodniku.
Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury: "Zgodnie z nowymi przepisami droga dla pieszych musi składać się co najmniej z chodnika, który zapewnia bezpieczne poruszanie się pieszych po przeznaczonej dla nich części drogi". Dodatkowo zwiększono obowiązkową szerokość chodników z 1,5 m na 1,8m. Może ona zostać zmniejszona, jednak tylko w nadzwyczajnych okolicznościach.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Wysokie ceny paliw. Polacy znaleźli sposób na uniknięcie drogiego tankowania
- Prowadząc bez okularów można dostać mandat w wysokości 1500 zł - co oznacza kod 01.06 w prawie jazdy?
- Rejestrowanie radia samochodowego i opłata abonamentu są obowiązkowe – Poczta Polska przypomina
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: georgeclerk/Getty Images