Nie żyje Teresa Stanek "Mitsuko"
W wieku 93 lat odeszła Teresa Stanek "Mitsuko". Była członkinią Szarych Szeregów i Armii Krajowej, gdzie pełniła też funkcję prezeski Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.
- Już jako nastolatka była bohaterką Warszawy w czasie Powstania, gdy należała do "Szarych Szeregów". Zaangażowana w życie stolicy przez wiele kolejnych lat - także jako wieloletnia stołeczna radna. Wybitna działaczka kombatancka - w ostatnich latach Prezeska Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK. W wieku 93 lat odeszła Teresa Stanek "Mitsuko". Ogromna strata. Warszawa zawsze będzie o Pani pamiętać - tymi słowami w mediach społecznościowych pożegnał kobietę we wtorek Rafał Trzaskowski.
Teresa Stanek w 2021 roku objęła stanowisko prezeski Światowego Związku Żołnierzy AK. W sierpniu tego samego roku zabrała głos w trakcie obchodów 77. rocznicy Godziny "W" przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na rogu ulic Wiejskiej i Matejki.
- Pamiętajcie, proszę was, my nie jesteśmy bohaterami. My byliśmy tylko po prostu obywatelami Podziemnego Państwa Polskiego. Pamiętajcie, bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia. Wy służycie teraz Polsce. Wy musicie myśleć, musicie się uczyć, musicie brać przykład. Nie mówić do nas "bohaterowie", tylko wziąć przykład, który wam będzie służył do podejmowania dalszych działań dla Polski i dla siebie - powiedziała Stanek.
Kim była Teresa Stanek?
Teresa Stanek przyszła na świat 13 października 1929 roku w Kielcach. W trakcie okupacji brała udział w tajnych kompletach w Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi w rodzinnym mieście. Była też aktywną uczestniczką życia kulturalnego podziemia. Współorganizowała takie wydarzenia jak koncerty, wieczory poetyckie, czy spotkania z literatami.
W Szarych Szeregach przekazywała meldunki, była łączniczką i sanitariuszką. Po wstąpieniu do Armii Krajowej brała udział w akcjach małego sabotażu. Współorganizowała akcję "Burza", kolportowała materiały konspiracyjne i wykonywała wiele prac pomocniczych dla wojska.
Po zakończeniu wojny rozpoczęła studia na kierunku archeologia klasyczna i prehistoria Polski. Pracowała w wydawnictwach "Czytelnik" oraz PWN, gdzie w 1980 roku została wybrana na wiceprzewodniczącą NSZZ "Solidarność". W latach 1990-2002 była radną stołecznej dzielnicy Śródmieście i gminy Centrum. Od ponad 20 lat należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była również we władzach Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK korpusu "Jodła". W październiku 2021 roku powołano ją na funkcję prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wcześniej pełniła obowiązki na tym stanowisku.
Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza", Złotą Odznaką Szarych Szeregów, Medalami "Pro Memoria" oraz "Pro Patria". Miała stopień porucznika.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Małgorzata Ohme napisała wzruszający wiersz dla mamy. "Wśród nocnej ciszy we łzach tonę"
- Anegdoty z życia Władysława Bartoszewskiego. "Sam kontakt z nim po prostu człowieka uskrzydlał"
- Marek Jackowski we wspomnieniach dzieci. "Czekał na nas i zawsze za nami tęsknił''
Autor: katke/b, Daria Pacańska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images