Newsy

Koniakowskie koronczarki stworzyły największą serwetę na świecie. "Nikt nas nie pobije"

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Piotr Wojtasik
Największa serweta świata
Największa serweta świataDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Koronki z Koniakowa są znane na całym świecie. Teraz po raz kolejny zrobiło się o nich głośno, ponieważ tamtejsze koronczarki stworzyły gigantyczną serwetę i niebawem zaprezentują ją w Dubaju. O swojej pracy opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Największa serweta świata

Koniaków to niewielka miejscowość w Beskidzie Śląskim, która została rozsławiona przez niesamowite, robione ręcznie koronki. Mają one bardzo długą i bogatą tradycję. Choć w przeszłości kojarzyły się wyłącznie z obrusami i serwetkami, obecnie wyrabiane są z nich również części garderoby. Tamtejsze koronczarki cały czas stawiają przed sobą nowe wyzwania. Najnowszym osiągnięciem jest stworzenie największej serwetki świata, która w niedzielę 16 stycznia została oficjalnie zatwierdzona w Księdze Rekordów Guinnessa.

- Mamy rekord Polski i tym samym świata, bo w większej nikt nas nie pobije. Ma 5m 32 cm. Składa się z 3338 tzw. kwiotków heklowanych. Zużyłyśmy na nią 116 kłębków, czyli 61 km nici Ariadny. To polska nić, w Łodzi wyprodukowana - bawełniana i cieniutka. Z tego właśnie słyniemy, z tej cieniutkiej nici - opowiadała pomysłodawczyni bicia rekordu, Lucyna Ligocka-Kohut z Centrum Koronki Koniakowskiej.

Koronki na Expo w Dubaju

Koniakowskie koronczarki robiły serwetę dniami i nocami przez 2 miesiące. To dzieło Zuzanny Ptak (która wytwarza koronki już od 70. lat) oraz jej córek i wnuczki - Danuty Juroszek, Wiesławy Juroszek i Anny Juroszek. W obróbce pomagało im 10 innych koronczarek. Wśród kwiatków na projekcie znajduje się także godło narodowe - orzeł w koronie, by podkreślić, że Koniaków leży w Polsce. Wszystko dlatego, że już 25 stycznia serweta zostanie zaprezentowana na Expo 2020 w Dubaju.

- Bierzemy piękne kreacje, metrowe serwety, które 150 koronczarek cały zeszły rok heklowało. Będą pokazy mody, warsztaty z koronki koniakowskiej, więc koronka koniakowska będzie rządziła na Expo - dodała Lucyna Ligocka-Kohut.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości