Newsy

Nagroda Emmy – za co przyznaje się złotą statuetkę kobiety trzymającej w rękach model atomu?

Newsy

Aktualizacja:
Tom Merton/Getty Images

Nagroda Emmy to bardzo ważne amerykańskie wyróżnienie, przyznawane co roku dla najlepszej produkcji telewizyjnej. Pierwszy raz wręczono ją już w 1949 roku. Największą popularność zyskała jednak w latach 70. i 80. XX wieku. Nagrodę Emmy wielokrotnie zdobyła "Gra o Tron".

Nagroda Emmy jest przyznawana w wielu różnych kategoriach. Otrzymać ją mogą zarówno reżyserzy, scenografowie czy producenci, jak i aktorzy. Wyróżnia ona przede wszystkim najważniejsze, najbardziej wybitne dzieła amerykańskiego przemysłu telewizyjnego. Od lat 70. XX wieku istnieje International Emmy Award, nagroda, która przyznawana jest także produkcjom nieamerykańskim, emitowanym w innych krajach. Zdobyło ją dwóch Polaków – reżyser Andrzej Maleszka i animator Jarosław Szyszko.

Nagroda Emmy dla najlepszej produkcji telewizyjnej

Istnieje wiele amerykańskich nagród, mających na celu wyróżnienie najlepszych dzieł w danej dziedzinie kultury. Jedną z nich jest właśnie nagroda Emmy, która bywa nazywana amerykańskim telewizyjnym Oscarem. Przyznawana jest w wielu kategoriach. Najogólniej można powiedzieć, że nagroda Emmy ma za zadanie wyróżnić najlepsze dzieło produkcji telewizyjnej za dany rok. Po raz pierwszy została przyznana w 1949 roku filmowi telewizyjnemu "Your Show Time".

Otrzymanie nagrody Emmy to bardzo duży prestiż. Krytycy filmowi śmiało porównują ją pod tym względem do filmowego Oscara lub muzycznej nagrody Grammy. Powszechnie uznaje się, że najważniejszą kategorią Emmy jest produkcja telewizyjna. Przez ostatnie lata najczęściej nagradzane były seriale. Istnieją jednak mniej znane, ale także ważne kategorie, takie jak np. najlepszy aktor i najlepsza aktorka (z podziałem na aktorów dramatycznych, komediowych, pierwszoplanowych i drugoplanowych), najlepszy film telewizyjny czy najlepszy scenariusz. Nagroda Emmy jest przyznawana twórcom amerykańskim, jednak od lat 70. XX wieku istnieje także jej wariant międzynarodowy – International Emmy Award. O taką nagrodę ubiegać się mogą programy i filmy stworzone poza Stanami Zjednoczonymi oraz te, które nawet nie były emitowane na terenie USA.

Statuetka Emmy – kobieta z modelem atomu

Początki nagrody Emmy sięgają końcówki lat 40. XX wieku. W tym okresie przemysł filmowy wykorzystywał duże lampy CRT w kamerach telewizyjnych. Ten rodzaj oświetlenia potocznie określano mianem immy. Stąd właśnie pochodzi nazwa Emmy, która jest zwyczajną feminizacją powyższego określenia.

Geneza nazwy nagrody częściowo związana jest z wyglądem statuetki. Laureaci nagrody Emmy otrzymują bowiem złotą statuetkę, przedstawiającą kobietę z rozpiętymi ku górze skrzydłami, która trzyma model atomu. To właśnie ten ostatni element ma być nawiązaniem do powszechnie rozumianej nauki i rozwoju technologicznego. Skrzydła są z kolei symbolem pokonywania trudności i osiągania coraz wyższych celów, które są doceniane przez sztukę filmową.

W pewien sposób symbolika nagrody Emmy związana jest z jej fundatorami, czyli trzema niezależnymi organizacjami – Academy of Television Arts & Sciences, National Academy Arts & Sciences oraz International Academy of Television Arts & Sciences. Nawet w nazwach wyraźnie widoczne jest połączenie sztuki (ang. art) z nauką (ang. science).

Nagroda Emmy – ciekawostki historyczne i polscy laureaci

"Telewizyjne Oscary" z biegiem czasu bardzo ewoluowały. Znamienne jest, że pierwsza gala przyznania wyróżnień, która miała miejsce w 1949 roku, w żadnym stopniu nie przypominała współczesnych tego rodzaju imprez. Cena za oglądanie wydarzenia na żywo wynosiła zaledwie pięć dolarów.

Do rekordzistów w zakresie liczby przyznanych nagród Emmy zaliczyć należy przede wszystkim "Saturday Night Live" oraz popularny wciąż serial "Gra o Tron". Najwięcej statuetek Emmy, biorąc pod uwagę wszystkie rozdania, otrzymali aktorzy Edward Asner, Hank Azaria i John Lithgow, bardzo znany m.in. z trzeciego sezonu serialu "Dexter".

Nie brakowało również spektakularnych porażek, o czym może świadczyć historia aktorki Angeli Lansbury. Występująca m.in. w serialu "Napisała: Morderstwo" była nominowana aż siedemnaście razy, ale ostatecznie żadnej nagrody Emmy nigdy nie otrzymała. Podobne doświadczenie zdobył amerykański aktor Steve Carell, który łącznie otrzymał dziesięć nominacji.

Wśród nominowanych do międzynarodowej edycji nagrody Emmy, czyli wspomnianej już International Emmy Award, znaleźli się także twórcy polscy. W 1997 roku po raz pierwszy nominowany został Andrzej Maleszka, reżyser odpowiedzialny za produkcję filmów dla dzieci. Nagrodę Emmy otrzymał dziesięć lat później za serial dziecięcy pt. "Magiczne drzewo". W kategorii "animacja" Międzynarodową Nagrodę Emmy otrzymał także Jarosław Szyszko, twórca animacji do filmu "The Hippo Dance" (2006 rok).

Zobacz wideo: Jared Leto wyznał, że jego statuetka Oscara z 2014 roku… zaginęła. Nie widział jej od 3 lat.

Zobacz też:

"Listy do M. 4". Aktorzy zdradzają, co wydarzy się w filmie. "Trochę tam jest barejowskiego poczucia humoru"

Kuba Badach ma nowe zajęcie. Tylko 5 osób będzie mogło z nim współpracować

"Listy do M. 4" tylko online - premiera w Playerze. "Najgorętsze wydarzenie filmowe tej wiosny"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości