Złote Lwy, czyli najcenniejsza polska nagroda w dziedzinie kinematografii. Jaka jest jej historia?

 Hill Street Studios/Getty Images
Hill Street Studios/Getty Images
Sztuka daje możliwość wyrażenia własnego ja. Dzięki niej tworzą się trendy i kształtują światopoglądy. Polska sztuka filmowa ma długą historię, obfitującą w wiele przełomowych momentów. Jednym z nich jest początek lat 70., kiedy to rozpoczęto tradycję wręczania nagrody o nazwie Złote Lwy.

Rok 1974 to debiut nagrody Złote Lwy, wybitni artyści otrzymali statuetkę po raz pierwszy. Mimo nastrojów społeczeństwa i ciężkich rządów nie stracili oni nadziei i nadal kręcili filmy na miarę słynnych zagranicznych twórców.

Kiedy powstała nagroda Złote Lwy?

Złote Lwy to statuetka przyznawana zwycięzcom wyłonionym w trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Po raz pierwszy wyróżnienie Grand Prix otrzymał film "Potop", który reżyserował Jerzy Hoffmann. Statuetką nagrodzono również Daniela Olbrychskiego, który zagrał w nim męską rolę pierwszoplanową. Miało to miejsce w 1974 roku. Przyznano również nagrody za najlepsze filmy kinowe, a wśród nich nagrodę specjalną i nagrodę główną. Złote Lwy wręczono też w kategoriach: nagroda indywidualna za najlepszą rolę damską i męską oraz dla najlepszych scenarzystów i autorów zdjęć. Ważną kwestią były także statuetki, które otrzymały osoby i filmy nagrodzone przez publiczność. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to najdłuższe stażem wydarzenie, które promuje polską sztukę i kulturę, a przede wszystkim artystów. Uczestnicy mają możliwość przeżycia podniosłych emocji oraz uczestniczyć w przedpremierowych seansach. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych dawał i daje możliwość obejrzenia po raz pierwszy produkcji, których nie zna jeszcze świat i widzowie zagraniczni. Jest to zdecydowanie wyróżnienie, zwłaszcza dla fanów polskiej kinematografii.

Jak doszło do powstania festiwalu?

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych powstał w trudnym momencie polskiej rzeczywistości. Komunistyczne władze ocenzurowały większość dzieł, które w jakikolwiek sposób mogłyby zachwiać i wpłynąć na poglądy Polaków, zwłaszcza tych, którzy działali we wszelkich organizacjach pronarodowych. Wspominając początki festiwalu, nie należy pomijać jego poprzednika, czyli powstałego w 1966 roku Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które kojarzone jest z działalnością na rzecz polskiego kina. Oprócz tego na kartach historii zapisały się także jego działania przeciwko cenzurze. Zatem lata sześćdziesiąte to podwaliny polskiej kinematografii oraz moment, w którym nadano jej kierunek rozwoju. Wsparcie ze strony społeczeństwa się umacniało, więc przewodniczący Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jerzy Kawalerowicz rozpoczął negocjacje z władzami w sprawie stworzenia wydarzenia, które pozwoliłoby na coroczny przegląd polskiej sztuki filmowej i wręczenie nagród zasłużonym w tej kategorii. Sens stworzenia takiej imprezy był jednak głębszy, ale znany tylko działaczom antykomunistycznym. Otóż polscy filmowcy mieli nadzieję stworzyć taki festiwal, który, chociaż na kilka dni pozwoliłby na zjednoczenie polskiej sceny filmowej, zwłaszcza w czasach PRL. Zwieńczeniem działań Jerzego Kawalerowicza było wyznaczenie daty i miejsca pierwszego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pozytywna decyzja władz uwarunkowana była również działaniami Lucjana Bokińca, działacza gdańskiego "Żaka", który dążył do tego, aby Trójmiasto miało swój profesjonalny festiwal filmowy. Dlatego też to właśnie ta osoba została pierwszym dyrektorem artystycznym imprezy.

Gdzie wręczano nagrody Złote Lwy?

Początkowo siedzibą festiwalu był Gdańsk, ale po 1974 roku projekcje filmów wyświetlane były w sopockich kinach "Polonia" i "Bałtyk". Od 1986 roku oficjalną siedzibą wydarzenia została Gdynia. Zmiana lokalizacji uwarunkowana była przemianami społecznymi, a także nastrojami panującymi w Gdańsku po nagłośnieniu działalności Solidarności i innych wydarzeń politycznych, które miały miejsce w latach osiemdziesiątych.

Jak dzisiaj wygląda Festiwal Polskich Filmów Fabularnych?

Formuła festiwalu nie zmieniła się znacząco, odkąd nagrody wręczono po raz pierwszy. Obecnie istnieją dwie sekcje konkursowe: konkurs główny i konkurs filmów krótkometrażowych. Poza nimi mają również miejsce inne poboczne wydarzenia, np. przegląd filmów zrekonstruowanych cyfrowo – "Czysta Klasyka", "Skarby Kina Przedwojennego" czy "Polonica", w której trakcie odbywa się przegląd twórczości zagranicznej z udziałem Polaków. Warto wspomnieć, że festiwal to nie tylko wydarzenie dla poważnych i szanowanych artystów, lecz także dla mieszkańców Gdyni i przede wszystkim dzieci. Na liście imprez towarzyszących co roku figuruje "Gdynia Dzieciom", czyli tematyczne sekcje dla dzieci. Cała idea festiwalu promuje polską kulturę, a także Gdynię jako miasto i Trójmiasto jako region.

Zobacz wideo: Złote Lwy rozdanie po raz 44.

Zobacz też:

Oglądanie seriali, filmów i programów nigdy nie było łatwiejsze. Jakie oferty przygotował dla widzów Player?

Polacy powalczą o Oscara. Szansę na statuetkę mają trzy filmy

Kristen Stewart jako księżna Diana na pierwszym zdjęciu z planu filmu "Spencer". Podobieństwo jest uderzające

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!