Polskie studio animacji BluBlu może poszczycić się niemałym wyróżnieniem. Jego praca została wykorzystana przy produkcji oscarowej "Wojny porcelanowej". Choć twórcy statuetki nie dostali, doświadczenie dało im wiarę, że mogą sięgać gwiazd... Nawet tych z Hollywood.
Rozpoczął się najważniejszy czas w roku dla wszystkich fanów kina. Sezon oscarowych nagród otworzyła doroczna gala Muzeum Akademii. W Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się największym gwiazdom światowego show-biznesu, które błyszczały na czerwonym dywanie.
Margot Robbie skradła serca milionów widzów jako różowa lalka w filmie "Barbie". Dla kontrastu do swojej przerysowanej roli, na ceremonii Oscarów pojawiła się w czarnej kreacji. Aktorka miała w ten sposób wyrazić swój protest wobec Akademii.
Oscary 2024 już za nami. W nocy z niedzieli na poniedziałek (10-11 marca) poznaliśmy zwycięzców najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Kto w tym roku otrzymał statuetkę? Czy wśród wyróżnionych są Polacy? Oto pełna lista nagrodzonych.
Mateusz Hładki poinformował w Dzień Dobry TVN o najnowszych newsach ze świata gwiazd. Gwiazdy nominowane już prawie rok temu do honorowych Oscarów, w końcu dostały swoje nagrody.
Gala wręczenia Nagród Gotham to początek sezonu oscarowego. Najlepszym filmem okrzyknięto melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a wyróżnienie za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy przyznano "Anatomii upadku" Justine Triet. W trakcie uroczystości doszło też do niecodziennej sytuacji, ocenzurowano przemówienie Roberta De Niro.
Animacja malarska "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana jest kandydatem Polski do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, ale twórcy liczą też na nominację za ścieżkę dźwiękową.
Sandra Bullock ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród filmowych. W 2010 roku otrzymała Oscara w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, za rolę Leigh Anne Tuohy w produkcji "Wielki Mike" ("The Blind Side").
Julia Reichert - ceniona reżyserka i dokumentalistka - nie żyje. Zdobywczyni Oscara za film "Amerykańska fabryka" przegrała walkę z rakiem. Odeszła w wieku 76 lat.
Polski kandydat do Oscara wybrany. Komisja powołana przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej wybrała narodowego reprezentanta, który weźmie udział w walce o statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Kraj reprezentować będzie "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, czyli wstrząsająca produkcja omawiająca jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL.
Irena Melcer to rodowita Kaszubka, córka ogrodników. Wybór aktorstwa był mocnym zaskoczeniem dla jej bliskich. Gdyby się nie udało, miała wyjść za rolnika i przejąć rodzinny biznes. Jednak wszystko poszło po jej myśli i ma już na swoim koncie rolę w filmie, który otrzymał nominację do Oscara.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. O złotą statuetkę powalczy m.in. "Quo vadis, Aida?" - koprodukcja 9 państw, w tym Polski. Którzy rodzimi twórcy przyczynili się do stworzenia filmu? Jaką historię opowiada "Aida"?