Oscar

  Paul Haggis został zatrzymany, gdy przyjechał na festiwal filmowy.

  We wtorek 8, lutego Amerykańska Akademia Filmowa rozpoczęła ogłaszanie nominacji do 94. gali wręczenia Oscarów. Polski film ma szanse na nagrodę!

  Jego wybitne role przełamały bariery rasowe w Hollywood.

  Polski kandydat do Oscara wybrany. Komisja powołana przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej wybrała narodowego reprezentanta, który weźmie udział w walce o statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Kraj reprezentować będzie "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, czyli wstrząsająca produkcja omawiająca jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL.

  Irena Melcer to rodowita Kaszubka, córka ogrodników. Wybór aktorstwa był mocnym zaskoczeniem dla jej bliskich. Gdyby się nie udało, miała wyjść za rolnika i przejąć rodzinny biznes. Jednak wszystko poszło po jej myśli i ma już na swoim koncie rolę w filmie, który otrzymał nominację do Oscara.

  Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. O złotą statuetkę powalczy m.in. "Quo vadis, Aida?" - koprodukcja 9 państw, w tym Polski. Którzy rodzimi twórcy przyczynili się do stworzenia filmu? Jaką historię opowiada "Aida"?

  Naomi Watts otrzymała główną rolę w "Infinite Storm", nowej produkcji reżyserowanej przez Małgorzatę Szumowską. Zdjęcia do filmu rozpoczną się jeszcze w lutym. O szczegółach opowiedział w programie Mateusz Hładki.

  Nagroda Emmy to bardzo ważne amerykańskie wyróżnienie, przyznawane co roku dla najlepszej produkcji telewizyjnej. Pierwszy raz wręczono ją już w 1949 roku. Największą popularność zyskała jednak w latach 70. i 80. XX wieku. Nagrodę Emmy wielokrotnie zdobyła "Gra o Tron".

  Anna Dzieduszycka to kobieta wyjątkowa. W życiu najbardziej ceni sobie spontaniczność, a od kilku lat prężnie rozwija swoje aktorskie umiejętności, grając w etiudach i filmach. Choć nie jest profesjonalną aktorką, jej talent docenili już specjaliści z branży. Na międzynarodowym festiwalu w Rhode Island otrzymała nagrodę za rolę w filmie "Sukienka". Obraz w reżyserii Tadeusza Łysiaka został nominowany do Oscara w kategorii krótkometrażowy film aktorski.

  Czeska Akademia Filmowo-Telewizyjna podjęła decyzję o wybraniu "Szarlatana", jako reprezentanta w walce o Oscara. Film w reżyserii Agnieszki Holland konkurować będzie z obrazem Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - "Śniegu już nigdy nie będzie".

  Pierwszy krok w walce o złotą statuetkę zrobiony. Polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy jest "Śniegu już nigdy nie będzie". Tak zdecydowała Komisja Oscarowa pod przewodnictwem kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Obraz Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta będzie mieć światową premierę we wrześniu na festiwalu w Wenecji, gdzie powalczy o Złotego Lwa.

  Oscary to jedno z najważniejszych wydarzeń w przemyśle filmowym. 93. ceremonia wręczenia nagród planowana jest na luty 2021 roku, jednak ze względu na trwającą pandemię Amerykańska Akademia Filmowa rozważa zmianę daty na późniejszą.

  W poniedziałek w London Coliseum Theatre ogłoszono listę laureatów International Opera Awards. Dwie nagrody otrzymali Polacy: najlepszym reżyserem został Mariusz Treliński, a najlepszym śpiewakiem - tenor Piotr Beczała. Gratulacje! W studiu Dzień Dobry TVN o nagrodzie i o operze opowiedział nam Mariusz Treliński.

  Jak co roku, Netia Off Camera gromadzi gwiazdy z całego świata. W tym roku do Krakowa przyjechał trzykrotny laureat Oscara, włoski scenograf Dante Ferretti, który pracował z najbardziej popularnymi reżyserami na świecie. Z kim? Dlaczego na początku swojej kariery odmówił współpracy Federico Felliniemu? Ze scenarzystą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Brie Larson to aktorskie objawienie ostatnich lat. Zeszłoroczna zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Pokój właśnie zagrała w "Kong: Wyspa Czaszki". Wcieliła się w postać silnej i niezależnej fotografki Mason Weaver. Czy aktorka lubi robić zdjęcia, czy woli, kiedy jej robią zdjęcia? Czy cieszy ją to, że kobiety w filmach są coraz silniejszymi postaciami? Czy tak jak jej bohaterka szuka w ludziach dobra, nawet jeśli nie jest ono oczywiste? Z Brie Larson rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.

  "Ciesze się, że mogę być dla kogoś pozytywnym przykładem i źródłem jakiejś nadziei". Za swoją rolę w filmie "Służące" otrzymała Oscara. Ania Wendzikowska spotkała się z nią przy okazji premiery filmu "Chata". Czy Octavia Spencer spodziewała się, ze kiedykolwiek zagra ... Boga i jak odnalazła się w tej roli?

  Oscara za efekty specjalne zdobył w tym roku film "Księga Dżunglii". Okazuje się, że przy jego produkcjj pracowali Polacy, a wśród nich nasz rozmówca - Jacek Pilarski. Gratulacje!

  Polscy przestępcy rozdają sobie Oscary! Czy - tak jak światowej sławy filmowcy - organizują sobie przy tym oficjalną galę? Zobaczcie, jak zachowują się złodzieje, którzy powinni dostać anty-Oscary ;)

  W lutym odbędzie się światowa prapremiera utworu skomponowanego dla Muzeum Emigracji w Gdyni przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Kompozytora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o pracę nad utworem, życie na emigracji, politykę Donalda Trumpa i tegoroczną galę Oscarów.

  Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. W 2000 roku otrzymał Oscara przyznanego za całokształt twórczości. W Dzień Dobry TVN - wraz z dziennikarką Grażyną Torbicką i menedżerem kultury Pawłem Potoroczynem - wspominaliśmy niedawno zmarłego reżysera. Jakie sceny z filmów Wajdy najbardziej zapadły w pamięć naszym gościom? Jaka jest szansa, aby ostatni film reżysera "Powidoki" został doceniony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje Oscary?

  Polska kultura straciła wielkiego człowieka - w wieku 90 lat odszedł od nas ceniony reżyser filmowy i teatralny Andrzej Wajda. Miał w swoim dorobku wiele filmów, a wśród nich: Kanał, Popiół i diament, Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza i Katyń. Za zasługi dla rozwoju kinematografii reżyser był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

  Lenny Abrahamson to irlandzki reżyser o polskich korzeniach. Swoją żonę, Monikę, poznał na festiwalu filmowym w Warszawie. Jego film "Pokój" jest jednym z oskarowych faworytów. Opowiedział o nim Kindze Rusin. Czy spodziewał się, że jego film zostanie tak dobrze przyjęty?

  Sylvester Stallone był wielokrotnie krytykowany za filmy, które reżyserował i spychany do roli drugorzędnego aktora. Teraz wraca na szczyt. Za drugoplanową rolę w siódmej części Rocky'ego: Creed: Narodziny legendy otrzymał Złotego Globa i ma również szansę na Oscara. O upadkach i wzlotach aktora powiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka Anna Wendzikowska. Dowiedzieliśmy się także, co łączy Marcina Prokopa i Roberta De Niro.

  Julia Roberts to jedna z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających hollywoodzkich aktorek. Wielką sławę przyniósł jej film Pretty Woman, a Oscara - "Erin Brockovich". Właśnie promuje swój najnowszy film "Sekret w ich oczach" i przy tej okazji spotkałs się z nią Anna Wendzikowska. Dziennikarka Dzień Dobry TVN zapytała aktorkę, jak układała się jej współpraca z mężem, który był operatorem w tym filmie, czy ma świadomość tego, że jako aktorka wpływa na emocje widzów i co daje jej poczucie satysfakcji. Julia Roberts zdradziła też tajemnicę miłosnej chemii w swoim 15-letnim małżeństwie.

  Hans Zimmer - niemiecki kompozytor, jeden z najsłynniejszych twórców muzyki filmowej. Przez 30 lat swojej pracy stworzył ścieżki dźwiękowe do ponad 120 hollywoodzkich produkcji. Na swoim koncie ma 9 nominacji do Oscara i jedną statuetkę. W przyszłym roku zagra w Polsce. Spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Jakie według niego są stopnie do sławy? Czy zdarza mu się "muzycznie powtarzać"?

  Przygotowanie znaczka pocztowego nie jest proste. Wymaga dużej precyzji. Najlepsi graficy są nagradzani m.in. w międzynarodowym konkursie sztuki filatelistycznej. Przyznawana tam nagroda to odpowiednik Oscara. W ciągu ostatnich ośmiu lat Polacy zdobywali ją aż pięć razy. Dwie nagrody trafiły do Anny Niemierko. Pokazała nam swoje nagrodzone znaczki. Dlaczego są wyjątkowe? Dowiedzieliśmy się również, które znaczki pocztowe są najcenniejsze dla filatelistów. A Aleksandra Pietrzak zaprojektowała znaczek Dzień Dobry TVN.

  Na festiwalu PKO OFF Camera zjawiła się Sandy Powell - autorka kostiumów filmowych, która za swoje prace została trzykrotnie nagrodzona Oscarem. Co bierze pod uwagę przy projektowaniu kostiumów? Ze znaną kostiumolog rozmawiał w Krakowie dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Sobota z Dzień Dobry TVN to spotkania z interesującymi ludźmi: Marek Bukowski przerywa milczenie w sprawie, która "kosztowała" go pół roku życia. Tomasz Bagiński nominację do Oskara już ma. Teraz doceniła go Brytyjska Akademia Filmowa. A także polskie nazwisko, którym nazwano gimnastyczną ewolucję - tylko u nas: Adam Kierzkowski nie tylko o sporcie. Zaczynamy o 8.30. Program poprowadzą Kinga Rusin i Bartek Węglarczyk.

  - Gratuluję Oscara, "Ida" to świetny film - takie miłe słowa usłyszała nasza dziennikarka, która rozmawiała z Annette Bening przy okazji promocji jej nowego filmu. Gdy wspomniała aktorce, że Agata Kulesza jest jej bliską znajomą, Annette Bening prosiła, by przekazać, że jest pełna podziwu dla polskiej aktorki.

  Oscar dla "Idy" nie jest pierwszą nagrodą dla polskiego filmu przyznaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. W 2008 r. Oscara otrzymał polsko-brytyjski krótkometrażowy film animowany "Piotruś i Wilk". Z producentem filmu Zbigniewem Żmudzkim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kasia Olubińska. Czy wiedział przed ceremonią rozdania Oscarów, że film, który wyprodukował dostanie statuetkę? Jak wspomina pobyt w Los Angeles? Gdzie oglądał tegoroczną galę rozdania Oscarów?