Rozpoczął się najważniejszy czas w roku dla wszystkich fanów kina. Sezon oscarowych nagród otworzyła doroczna gala Muzeum Akademii. W Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się największym gwiazdom światowego show-biznesu, które błyszczały na czerwonym dywanie.
Margot Robbie skradła serca milionów widzów jako różowa lalka w filmie "Barbie". Dla kontrastu do swojej przerysowanej roli, na ceremonii Oscarów pojawiła się w czarnej kreacji. Aktorka miała w ten sposób wyrazić swój protest wobec Akademii.
Oscary 2024 już za nami. W nocy z niedzieli na poniedziałek (10-11 marca) poznaliśmy zwycięzców najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Kto w tym roku otrzymał statuetkę? Czy wśród wyróżnionych są Polacy? Oto pełna lista nagrodzonych.
Mateusz Hładki poinformował w Dzień Dobry TVN o najnowszych newsach ze świata gwiazd. Gwiazdy nominowane już prawie rok temu do honorowych Oscarów, w końcu dostały swoje nagrody.
Gala wręczenia Nagród Gotham to początek sezonu oscarowego. Najlepszym filmem okrzyknięto melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a wyróżnienie za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy przyznano "Anatomii upadku" Justine Triet. W trakcie uroczystości doszło też do niecodziennej sytuacji, ocenzurowano przemówienie Roberta De Niro.
Animacja malarska "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana jest kandydatem Polski do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, ale twórcy liczą też na nominację za ścieżkę dźwiękową.
Sandra Bullock ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród filmowych. W 2010 roku otrzymała Oscara w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, za rolę Leigh Anne Tuohy w produkcji "Wielki Mike" ("The Blind Side").
Julia Reichert - ceniona reżyserka i dokumentalistka - nie żyje. Zdobywczyni Oscara za film "Amerykańska fabryka" przegrała walkę z rakiem. Odeszła w wieku 76 lat.
Polski kandydat do Oscara wybrany. Komisja powołana przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej wybrała narodowego reprezentanta, który weźmie udział w walce o statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Kraj reprezentować będzie "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, czyli wstrząsająca produkcja omawiająca jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL.
Irena Melcer to rodowita Kaszubka, córka ogrodników. Wybór aktorstwa był mocnym zaskoczeniem dla jej bliskich. Gdyby się nie udało, miała wyjść za rolnika i przejąć rodzinny biznes. Jednak wszystko poszło po jej myśli i ma już na swoim koncie rolę w filmie, który otrzymał nominację do Oscara.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. O złotą statuetkę powalczy m.in. "Quo vadis, Aida?" - koprodukcja 9 państw, w tym Polski. Którzy rodzimi twórcy przyczynili się do stworzenia filmu? Jaką historię opowiada "Aida"?
Naomi Watts otrzymała główną rolę w "Infinite Storm", nowej produkcji reżyserowanej przez Małgorzatę Szumowską. Zdjęcia do filmu rozpoczną się jeszcze w lutym. O szczegółach opowiedział w programie Mateusz Hładki.
Nagroda Emmy to bardzo ważne amerykańskie wyróżnienie, przyznawane co roku dla najlepszej produkcji telewizyjnej. Pierwszy raz wręczono ją już w 1949 roku. Największą popularność zyskała jednak w latach 70. i 80. XX wieku. Nagrodę Emmy wielokrotnie zdobyła "Gra o Tron".
Anna Dzieduszycka to kobieta wyjątkowa. W życiu najbardziej ceni sobie spontaniczność, a od kilku lat prężnie rozwija swoje aktorskie umiejętności, grając w etiudach i filmach. Choć nie jest profesjonalną aktorką, jej talent docenili już specjaliści z branży. Na międzynarodowym festiwalu w Rhode Island otrzymała nagrodę za rolę w filmie "Sukienka". Obraz w reżyserii Tadeusza Łysiaka został nominowany do Oscara w kategorii krótkometrażowy film aktorski.
Czeska Akademia Filmowo-Telewizyjna podjęła decyzję o wybraniu "Szarlatana", jako reprezentanta w walce o Oscara. Film w reżyserii Agnieszki Holland konkurować będzie z obrazem Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - "Śniegu już nigdy nie będzie".
Pierwszy krok w walce o złotą statuetkę zrobiony. Polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy jest "Śniegu już nigdy nie będzie". Tak zdecydowała Komisja Oscarowa pod przewodnictwem kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Obraz Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta będzie mieć światową premierę we wrześniu na festiwalu w Wenecji, gdzie powalczy o Złotego Lwa.
Oscary to jedno z najważniejszych wydarzeń w przemyśle filmowym. 93. ceremonia wręczenia nagród planowana jest na luty 2021 roku, jednak ze względu na trwającą pandemię Amerykańska Akademia Filmowa rozważa zmianę daty na późniejszą.