Gala wręczenia Nagród Gotham to początek sezonu oscarowego. Najlepszym filmem okrzyknięto melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a wyróżnienie za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy przyznano "Anatomii upadku" Justine Triet. W trakcie uroczystości doszło też do niecodziennej sytuacji, ocenzurowano przemówienie Roberta De Niro.
Animacja malarska "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana jest kandydatem Polski do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, ale twórcy liczą też na nominację za ścieżkę dźwiękową.
Sandra Bullock ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród filmowych. W 2010 roku otrzymała Oscara w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, za rolę Leigh Anne Tuohy w produkcji "Wielki Mike" ("The Blind Side").
Julia Reichert - ceniona reżyserka i dokumentalistka - nie żyje. Zdobywczyni Oscara za film "Amerykańska fabryka" przegrała walkę z rakiem. Odeszła w wieku 76 lat.
Polski kandydat do Oscara wybrany. Komisja powołana przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej wybrała narodowego reprezentanta, który weźmie udział w walce o statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Kraj reprezentować będzie "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, czyli wstrząsająca produkcja omawiająca jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL.
Irena Melcer to rodowita Kaszubka, córka ogrodników. Wybór aktorstwa był mocnym zaskoczeniem dla jej bliskich. Gdyby się nie udało, miała wyjść za rolnika i przejąć rodzinny biznes. Jednak wszystko poszło po jej myśli i ma już na swoim koncie rolę w filmie, który otrzymał nominację do Oscara.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. O złotą statuetkę powalczy m.in. "Quo vadis, Aida?" - koprodukcja 9 państw, w tym Polski. Którzy rodzimi twórcy przyczynili się do stworzenia filmu? Jaką historię opowiada "Aida"?
Naomi Watts otrzymała główną rolę w "Infinite Storm", nowej produkcji reżyserowanej przez Małgorzatę Szumowską. Zdjęcia do filmu rozpoczną się jeszcze w lutym. O szczegółach opowiedział w programie Mateusz Hładki.
Nagroda Emmy to bardzo ważne amerykańskie wyróżnienie, przyznawane co roku dla najlepszej produkcji telewizyjnej. Pierwszy raz wręczono ją już w 1949 roku. Największą popularność zyskała jednak w latach 70. i 80. XX wieku. Nagrodę Emmy wielokrotnie zdobyła "Gra o Tron".
Anna Dzieduszycka to kobieta wyjątkowa. W życiu najbardziej ceni sobie spontaniczność, a od kilku lat prężnie rozwija swoje aktorskie umiejętności, grając w etiudach i filmach. Choć nie jest profesjonalną aktorką, jej talent docenili już specjaliści z branży. Na międzynarodowym festiwalu w Rhode Island otrzymała nagrodę za rolę w filmie "Sukienka". Obraz w reżyserii Tadeusza Łysiaka został nominowany do Oscara w kategorii krótkometrażowy film aktorski.
Czeska Akademia Filmowo-Telewizyjna podjęła decyzję o wybraniu "Szarlatana", jako reprezentanta w walce o Oscara. Film w reżyserii Agnieszki Holland konkurować będzie z obrazem Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - "Śniegu już nigdy nie będzie".
Pierwszy krok w walce o złotą statuetkę zrobiony. Polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy jest "Śniegu już nigdy nie będzie". Tak zdecydowała Komisja Oscarowa pod przewodnictwem kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Obraz Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta będzie mieć światową premierę we wrześniu na festiwalu w Wenecji, gdzie powalczy o Złotego Lwa.
Oscary to jedno z najważniejszych wydarzeń w przemyśle filmowym. 93. ceremonia wręczenia nagród planowana jest na luty 2021 roku, jednak ze względu na trwającą pandemię Amerykańska Akademia Filmowa rozważa zmianę daty na późniejszą.
W poniedziałek w London Coliseum Theatre ogłoszono listę laureatów International Opera Awards. Dwie nagrody otrzymali Polacy: najlepszym reżyserem został Mariusz Treliński, a najlepszym śpiewakiem - tenor Piotr Beczała. Gratulacje! W studiu Dzień Dobry TVN o nagrodzie i o operze opowiedział nam Mariusz Treliński.
Jak co roku, Netia Off Camera gromadzi gwiazdy z całego świata. W tym roku do Krakowa przyjechał trzykrotny laureat Oscara, włoski scenograf Dante Ferretti, który pracował z najbardziej popularnymi reżyserami na świecie. Z kim? Dlaczego na początku swojej kariery odmówił współpracy Federico Felliniemu? Ze scenarzystą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Brie Larson to aktorskie objawienie ostatnich lat. Zeszłoroczna zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Pokój właśnie zagrała w "Kong: Wyspa Czaszki". Wcieliła się w postać silnej i niezależnej fotografki Mason Weaver. Czy aktorka lubi robić zdjęcia, czy woli, kiedy jej robią zdjęcia? Czy cieszy ją to, że kobiety w filmach są coraz silniejszymi postaciami? Czy tak jak jej bohaterka szuka w ludziach dobra, nawet jeśli nie jest ono oczywiste? Z Brie Larson rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.
"Ciesze się, że mogę być dla kogoś pozytywnym przykładem i źródłem jakiejś nadziei". Za swoją rolę w filmie "Służące" otrzymała Oscara. Ania Wendzikowska spotkała się z nią przy okazji premiery filmu "Chata". Czy Octavia Spencer spodziewała się, ze kiedykolwiek zagra ... Boga i jak odnalazła się w tej roli?
Oscara za efekty specjalne zdobył w tym roku film "Księga Dżunglii". Okazuje się, że przy jego produkcjj pracowali Polacy, a wśród nich nasz rozmówca - Jacek Pilarski. Gratulacje!
Polscy przestępcy rozdają sobie Oscary! Czy - tak jak światowej sławy filmowcy - organizują sobie przy tym oficjalną galę? Zobaczcie, jak zachowują się złodzieje, którzy powinni dostać anty-Oscary ;)
W lutym odbędzie się światowa prapremiera utworu skomponowanego dla Muzeum Emigracji w Gdyni przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Kompozytora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o pracę nad utworem, życie na emigracji, politykę Donalda Trumpa i tegoroczną galę Oscarów.
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. W 2000 roku otrzymał Oscara przyznanego za całokształt twórczości. W Dzień Dobry TVN - wraz z dziennikarką Grażyną Torbicką i menedżerem kultury Pawłem Potoroczynem - wspominaliśmy niedawno zmarłego reżysera. Jakie sceny z filmów Wajdy najbardziej zapadły w pamięć naszym gościom? Jaka jest szansa, aby ostatni film reżysera "Powidoki" został doceniony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, która przyznaje Oscary?
Polska kultura straciła wielkiego człowieka - w wieku 90 lat odszedł od nas ceniony reżyser filmowy i teatralny Andrzej Wajda. Miał w swoim dorobku wiele filmów, a wśród nich: Kanał, Popiół i diament, Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza i Katyń. Za zasługi dla rozwoju kinematografii reżyser był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał Oscara za całokształt twórczości.