Sidney Poitier nie żyje. Jego wybitne role przełamały bariery rasowe w Hollywood

świeca
Sidney Poitier nie żyje
Źródło: Manuel Breva Colmeiro/Getty Images
Sidney Poitier, laureat Oscara, odszedł w wieku 94 lat. W historii kina zapisał się jako pierwszy Afroamerykanin nagrodzony przez Akademię Filmową za główną rolę męską. Jego kariera rozpoczęła się, gdy w Stanach Zjednoczonych obowiązywała jeszcze segregacja rasowa.

Sidney Poitier nie żyje

Media na całym świecie donoszą o śmierci wybitnego amerykańskiego aktora Sindeya Poitier. Zasłynął z ról inteligentnych i wnikliwych bohaterów moralnie górujących nad ich antagonistami. Oprócz pracy artystycznej zajmował się również dyplomacją - w latach 1997-2007 był ambasadorem Bahamów w Japonii.

Odeszli w 2021

DD_20211101_Hajduk_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Odeszli w tym roku…
Odeszli w tym roku…
Kamil Durczok nie żyje
Kamil Durczok nie żyje
Wiesław Gołas - wspomnienie
Wiesław Gołas - wspomnienie
Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka
Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Sidney Poitier - kariera

Debiutował w latach 50. w afroamerykańskich teatrach w Nowym Jorku, jednak prawdziwą sławę i uznanie przyniósł mu film. Jego najsłynniejsze kreacje aktorskie powstawały w latach 60., kiedy w Stanach Zjednoczonych wciąż panowała segregacja rasowa.

Po raz pierwszy był nominowany do Oscara za rolę w filmie "Ucieczka w kajdanach". Prestiżową statuetkę przyniósł mu udział w filmie "Polne lilie". Za przełomowe dla społeczności Afroamerykanów uznaje się dwie produkcje z jego udziałem" "W upalną noc" i "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad" - obie z 1967 roku.

Był Honorowym Rycerzem Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 2009 Barack Obama nagrodził go Prezydenckim Medalem Wolności.

Dwukrotnie żonaty: z Juanitą Hardy 1950-1965 (rozwód) i Joanną Shimkus (1976 - do jego śmierci), doczekał się sześciorga dzieci, ośmiorga wnucząt i trojga prawnucząt.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości