Newsy

Wytyczne dotyczące egzaminów - jeszcze dziś. Czy uczniowie będą musieli mieć maseczki?

Newsy

x-news

W jaki sposób będą zorganizowane egzaminy maturalne, ósmoklasisty i zawodowe? Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowuje wytyczne dotyczące ich przeprowadzenia. Będą m.in. regulowały kwestie ustawienia ławek czy dystansu społecznego. Szczegóły poznamy jeszcze dziś - zapowiada minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Matura 2020

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowuje wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminów - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Dzisiaj opublikujemy wytyczne mówiące o tym, w jaki sposób zorganizować egzamin maturalny, egzamin ósmoklasisty, a także egzaminy zawodowe

- zapowiedział szef MEN Dariusz Piontkowski w Radiu Wnet. Wytyczne będą m.in. regulowały kwestie ustawienia ławek czy dystansu społecznego.

Tam też będziemy m.in. mówili o tym, że maseczki, które mamy używać w przestrzeni publicznej będą obowiązywały w tych momentach, gdzie poruszamy się w przestrzeni publicznej, gdy młodzież będzie szła do szkoły, czy zmierzała do sali egzaminacyjnej

- mówił minister Piontkowski. Zaznaczył jednocześnie, że zakrywanie nosa i ust nie będzie obowiązkowe w trakcie egzaminu.

Oczywiście ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie

- dodał szef MEN. Podkreślił, że brak takiego obowiązku powinien zwiększyć komfort pisania egzaminu. Przypomniał jednocześnie, że tegoroczne egzaminy będą się odbywać wyłącznie w formie pisemnej.

Egzaminy 2020

W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu ósmoklasisty, który miał być przeprowadzony w kwietniu oraz matur, które miały rozpocząć się 4 maja.

Pod koniec kwietnia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca, a matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku na maturze nie będzie egzaminów ustnych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca.

Ósmoklasiści, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, będą go pisać w drugim terminie w dniach 7-9 lipca. Dla maturzystów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, dodatkową sesję zaplanowano od 8 do 14 lipca.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości