Martin Pollack - austriacki pisarz, eseista, reporter i tłumacz - zmarł w wieku 80 lat. Informację o śmierci autora książek "Dlaczego rozstrzelali Stanisławów", "Śmierć w bunkrze" czy "Cesarz Ameryki" podała Austria Presse Agentur. W sieci pożegnał go m.in. fotograf Chris Niedenthal.
Dalsza część tekstu pod wideo:
Martin Pollack nie żyje. Miał 80 lat
Martin Pollack zmarł w piątek, 17 stycznia br. po długiej chorobie nowotworowej. W mediach społecznościowych autora książek pożegnała Monika Sznajderman z Wydawnictwa Czarne.
Żegnaj, kochany Martinie. Żegnaj i dziękuję za wszystko, co zrobiłeś dla Polski, dla polskiej literatury, dla naszego wydawnictwa i dla mnie osobiście
Żegnaj, kochany Martinie. Żegnaj i dziękuję za wszystko, co zrobiłeś dla Polski, dla polskiej literatury, dla naszego wydawnictwa i dla mnie osobiście. Martin Pollack 1944-2025
Posted by Monika Sznajderman on Friday, January 17, 2025
Wpis poświęcony pisarzowi opublikował również fotograf Chris Niedenthal:
Dzisiaj odszedł od nas Martin Pollack. Austriacki autor, dziennikarz, tłumacz. Wielki przyjaciel Polski. Dobry, życzliwy człowiek. Przyjaciel.
17.01.2025. Dzisiaj odszedł od nas Martin Pollack. Austriacki autor, dziennikarz, tłumacz. Wielki przyjaciel Polski. Dobry, życzliwy człowiek. Przyjaciel. Fot. © Chris Niedenthal 2017
Posted by Chris Niedenthal on Friday, January 17, 2025
Martin Pollack - życiorys
Martin Pollack urodził się 23 maja 1944 roku w Bad Hall. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma "Der Spiegel".
Był synem zbrodniarza wojennego SS-Sturmbannführera Gerharda Basta. O przeszłości ojca dowiedział się dopiero jako młody człowiek. Po latach rodzinną historię opisał w książce "Śmierć w bunkrze", za którą otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej "Angelus". W Polsce obok wspomnianego tytułu ukazały się również: "Ojcobójca - przypadek Filipa Halsmanna", "Dlaczego rozstrzelali Stanisławów", "Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji", "Skażone krajobrazy", "Po Galicji", "Topografia pamięci" i "Kobieta bez grobu: Historia mojej ciotki".
Jak przypomniała Austria Presse Agentur, największe sukcesy odniósł właśnie dzięki dziełom, w których "pokazał bolesną historię XX wieku i powiązał ją z historią własnej rodziny obciążonej nazizmem".
Martin Pollack był: laureatem Nagrody im. Georga Dehio, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego, otrzymał także tytuł Ambasadora Nowej Europy, Nagrodę im. Karla Dedeciusa, przyznawaną najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckiej na polski, Nagrody Kulturalnej Górnej Austrii w dziedzinie literatury, Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości tłumaczeniowej, Nagrody im. Johanna Heinricha Mercka w dziedzinie eseistyki i krytyki literackiej, a także Nagrody Dialogu za zasługi w rozwoju stosunków polsko-niemieckich.
W 2022 r. został przewodniczącym jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 95-letnia legenda kina nie żyje. Informację przekazali bliscy
- Nagła śmierć aktora. "Miałeś swoje demony, ale mój Boże, miałeś złote serce... Spoczywaj w pokoju"
- Nie żyje legenda irlandzkiego popu. 20 lat walczyła z rakiem. "Nigdy nie zostaniesz zapomniana"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: pap.pl/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Arvydas Lakacauskas/Getty Images