Piosenka "Labour" w wykonaniu Paris Palomy stała się absolutnym viralem na TikToku z ponad milionem wyświetleń na długo przed oficjalną premierą. Utwór nazywany jest hymnem współczesnych feministek i dotyczy dyskryminacji oraz niewidzialnej pracy kobiet. Kiedy utwór brytyjskiej wokalistki trafi do sieci?
Premiera piosenki "Labour" Paris Palomy
Choć kobiety coraz głośniej domagają się równości i egzekwowania praw, współczesny ruch feministyczny dotychczas nie miał swojego popowego hymnu. Piosenka 22-letniej piosenkarki Paris Palomy, która wręcz zawładnęła w ostatnich tygodniach TikTokiem, ma wszelkie predyspozycje do tego, by spełnić taką rolę. Utwór o nazwie "Labour" budzi skojarzenie z muzyką Hoziera i Florence and The Machine. Swoją oficjalną premierę będzie miał w piątek 24 marca 2023 roku. Siła social mediów sprawiła, że jego zaledwie 28-sekundowa zapowiedź wystarczyła, by pokochały go aktywistki z różnych stron świata.
Piosenka młodej Brytyjki opowiada o gniewie i poświęceniu kobiet, codziennie wykonujących niewidzialną pracę, za którą nie dostają wynagrodzenia, należytej uwagi, czy miłości. Nie chodzi tylko o fizyczną pracę i łączenie wielu ról, ale i zaangażowanie emocjonalne, które często biorą na swoje barki kobiety. Wokalistka przekazuje także swoją frustrację odczuwaną z powodu oczekiwań, które są nakładane na nie zarówno w pracy zawodowej, jak w sferze prywatnej.
- Całymi dniami, codziennie, terapeutka, matka, służąca, nimfa, potem dziewica, pielęgniarka, potem służąca. Tylko dodatek, który żyje, by mu towarzyszyć, tak aby nie musiał nawet kiwnąć palcem. 24/7 maszyna do rodzenia dzieci, tak aby mógł zrealizować swój sen, o domu z ogródkiem, to nie miłość, jeśli ją zmuszasz, zmuszasz mnie, do zbyt ciężkiej pracy – brzmią słowa fragmentu piosenki.
Paris Paloma i reakcja kobiet
Po publikacji krótkiego fragmentu "Labour" nie trzeba było długo czekać na reakcję internetu. Wiele kobiet dołączyło do trendu na TikToku, gdzie do utworu Paris Palomy podłożyły własne wideo z opisem seksizmu, którego doświadczyły. Fanki artystki stworzyły własną wersję krótkiego klipu, w której podzieliły się osobistymi refleksjami na temat wykluczenia.
- Zawsze czułam, że muszę usprawiedliwiać siebie, gdy krytykowałam mężczyzn, by upewnić się, że nikt nie poczuje się urażony. [...] Skąd we mnie to przekonanie, że powinnam chronić uczucia obcych mężczyzn? – napisała jedna z użytkowniczek w reakcji na nagranie Palomy.
- Powodem, dla którego utwór stał się tak szybko viralem [...] jest to, że każda z kobiet może się z nią utożsamić, nawet jeśli nie doświadczyła dokładnie tego, co opisane jest w piosence – stwierdziła inna fanka.
@parispalomaofficial LABOUR OUT 24TH MARCH. PRE-SAVE LINK IN BIO (tiktok its beetroot and pomegranate no hearts were eaten in the making of this video) #labour #emotionallabour #women #domesticlabour #feminist #newmusic #parispaloma #singersongwriter
♬ labour - Paris Paloma
@parispalomaofficial THANK YOU SO MUCH ❤️❤️❤️ im sorry i cannot tag people as there is a limit to number of tags but if you see yourself comment!!! #labour #parispaloma #parispalomalabour
♬ labour - Paris Paloma
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- ONZ: Ponad połowa kobiet jest pozbawionych prawa swobodnego decydowania o swoim ciele
- Czy feministka może być dobrą matką?
- Agnieszka Kaczorowska nie jest feministką. "To wszystko jest bardzo agresywne"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: vibez.pl
Źródło zdjęcia głównego: instagram.com/parispalomaofficial, FG Trade/Getty Images