Zbliża się Kwiatowa Pełnia Księżyca. Pojawi się na niebie jeszcze za dnia

Księżyc i drzewo pełne kwiatów
Kwiatowa Pełnia Księżyca 2025 - kiedy obserwować?
Źródło: jakkapan21/GettyImages
Majowa pełnia Księżyca, znana także jako Pełnia Kwiatowa, już niedługo rozświetli nocne niebo. Choć zjawisko rozpocznie się jeszcze za dnia, po zmierzchu nadal będzie można podziwiać w pełni oświetloną tarczę naszego naturalnego satelity. To wyjątkowy moment dla miłośników astronomii. Kiedy i w jaki sposób obserwować Kwiatowy Księżyc? Skąd wzięła się ta nazwa?
Kluczowe fakty:
  • Pełnia Księżyca w maju 2025 roku przypadnie 12 maja o godz. 18:58, jednak najlepiej będzie ją widać po zapadnięciu zmroku, szczególnie z dala od świateł miejskich.
  • Majowa pełnia nazywana jest "Pełnią Kwiatową", a jej nazwa pochodzi z tradycji rdzennych ludów Ameryki Północnej i symbolizuje wiosenny rozkwit przyrody.
  • Zjawisko można obserwować gołym okiem, ale więcej szczegółów widać przez lornetkę lub teleskop.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20240523_Merkurja_1_REP
Dziś kwiatowa pełnia księżyca - co przyniesie?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pełnia księżyca w maju 2025 - kiedy i jak obserwować Kwiatowy Księżyc?

Pełnia Księżyca to cykliczne zjawisko astronomiczne, które pojawia się przeciętnie co 29 i pół dnia. Najbliższa nastąpi w poniedziałek 12 maja 2025 roku, dokładnie o godzinie 18:58. Jest ona nazywana Kwiatową Pełnią. Choć będzie wtedy jeszcze jasno - słońce w Warszawie zajdzie tego dnia dopiero o 20:20 - nie oznacza to, że Księżyc umknie naszej uwadze. Wręcz przeciwnie, jego okrągła tarcza rozbłyśnie na niebie zaraz po zmierzchu i, przy sprzyjającej pogodzie, będzie widoczna przez całą noc. Co więcej, niemal identyczny widok będzie dostępny również noc wcześniej i później - jasność Księżyca utrzyma się wtedy powyżej 99%.

Aby w pełni docenić urok tego zjawiska, warto wybrać się z dala od miejskich świateł. Do obserwacji nie potrzeba żadnych przyrządów - wystarczy własny wzrok. Jednak jeśli ktoś chce dostrzec więcej szczegółów, pomocna będzie lornetka lub teleskop.

Kolejna pełnia Księżyca nastąpi 11 czerwca. Na niebie pojawi się wtedy Truskawkowy Księżyc. 

Kwiatowa Pełnia Księżyca - skąd wzięła się nazwa?

Nazwa majowej pełni Księżyca, czyli "Pełnia Kwiatowa", wywodzi się z tradycji rdzennych ludów Ameryki Północnej, które nadawały nazwy kolejnym pełniom na podstawie zjawisk przyrodniczych i cyklu życia w danym okresie roku. Maj to czas szczególnie intensywnego rozkwitu - łąki i pola zaczynają tętnić życiem, pojawiają się pierwsze kwiaty, a roślinność bujnie się rozwija po zimowym uśpieniu. Nazwa ta symbolizuje więc odrodzenie i pełnię wiosny, podkreślając, jak mocno natura i kalendarz księżycowy były ze sobą splecione w dawnych kulturach.

Bywa ona określana również Pełnią Mleczną, Zajęczą lub Pełnią Sadzenia Kukurydzy. Każda z tych nazw związana jest z rolniczymi i przyrodniczymi rytmami sezonu.

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości